Българите имат най-ниската покупателна способност в ЕС
Българите имат най-ниската покупателна способност в ЕС. Това сочат публикуваните във вторник следобед данни на Европейската статистическа служба, като изследването е за 2008 г. Покупателната способност се сравнява на единна база за целия ЕС - равна на 100 процента, като това е изкуствена единица мярка, която включва покупката на един и същ обем стоки и услуги в различните страни членки.
Спрямо нея тази на страната ни е с около 60 процента по-малка - или 41 на сто спрямо средното за ЕС. В Румъния ситуацията е по-добре - покупателната способност на населението е наполовина от средното на ЕС. Покупателната способност на българите обаче се покачила спрямо 2006 г., когато е била 36 на сто от нормата.
Най-заможни се оказват в Люксембург, където БВП на глава от населението, изразен в стандарт на покупателна способност, е бил два и половина пъти по-голям, отколкото средния за 27-те. В Ирландия и Холандия той е около една трета над средния.
Португалия и Гърция са единствените две стари страни членки, където стандартът на населението е под средния, но докато в Гърция това е така само с няколко пункта, то данните сочат, че Португалия се представя по-лошо от Малта, Чехия и Словения.
Австрия, Дания, Швеция, Финландия, Германия, Великобритания и Белгия са с покупателна способност между 25 и 15% над средната за общността. Франция, Испания и Италия регистрират от 10 до 0% над средния БВП за страните членки. Естония, Унгария, Литва, Латвия и Полша пък са между 30 и 50% под средната, като данните за Полша са най-лоши.
Изследването на Евростат сочи, че кандидатките за членки Хърватия, Черна гора и Турция имат по-висока покупателна способност от българските граждани. В Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина и Албания стандартът обаче е по-нисък.








