Регистрация

Българите са изхарчили 65 млн. евро за покупки с карти Visa в чужбина през юни и юли

Автор: Регал 20 август 2013 , 1 коментар
Най-популярните дестинации за лятно пазаруване са САЩ и страните от Европейския съюз.

 
Автор: AMI Communications

Изхарчените средства с карти Visa, издадени от български финансови институции, в търговски обекти извън страната нарастват с 23% през юни и юли 2013 г. спрямо същия период на миналата година до 65,5 млн. евро. За целта са осъществени 1,23 млн. трансакции, с 28% повече спрямо двата летни месеца на 2012 г., съобщиха от агенция AMI Communications.

Основните държави, в които картодържателите са правили своите покупки – във физически или онлайн магазини, са Великобритания, Съединените американски щати (САЩ), Италия, Франция, Унгария, Германия, Гърция и Испания.

"Данните показват, че българските картодържатели все по-активно използват картите си Visa, когато пътуват и пазаруват онлайн в чужди магазини. Радваме се, че потребителите оценяват преимуществата на безналичните разплащания и ги предпочитат за своите ваканционни покупки", коментира Красимира Райчева, мениджър на Visa Европа за България.

Само за юли притежателите на карти Visa, издадени от български финансови институции, са направили покупки в чужбина на стойност 33,9 млн. евро, със 7% повече от предходния месец.

"Сравнението показва, че юли е по-активният от двата месеца. Вероятната причина за това е, че хората традиционно планират летните си пътувания за периода след средата на юни", допълни Красимира Райчева.

Според проучване на Visa*, направено по-рано тази година, 27% от българите, които ще почиват това лято, ще пътуват в чужбина. От тях 1/3 ще прекарат ваканцията си изцяло зад граница. Фаворити сред дестинациите, които българските летовниците избират, са Гърция, Турция, Испания и Германия.

По данни на Visa хората предпочитат да използват своите карти за разплащане, защото им позволяват да разполагат с парите си винаги и по всяко време и да правят спонтанни покупки. Освен това картите дават сигурност на притежателите си, че ще платят дължимата сума, и ги застраховат срещу неполучаване на точно ресто или да връщане на фалшиви банкноти.

Visa Европа дава следните съвети за сигурност при използването на карти при пътуване в чужбина:

Преди да тръгнете:

-Проверете датата, на която Вашата карта изтича
-Уверете се, че имате достатъчно средства в сметката
-Запишете телефонния номер на колцентъра на Вашата банка

Когато пристигнете:

-Постарайте се да не държите картите и парите си на едно и също място – така няма да загубите всичко едновременно, ако някой открадне чантата или портмонето Ви
-На оживени места дръжте чантата или портмонето близо до тялото си
-Използвайте сейфовете в стаите на хотелите, за да съхранявате ценни вещи
-Пазете копие на всички бележки от извършени плащания с Вашата карта, за да можете да ги проверите в месечното извлечение
-Запомнете PIN-а си, ако планирате да теглите местна валута от банкомат, и се уверете, че никой не наднича, когато го въвеждате

При инцидент – открадната или загубена карта, незабавно се свържете с Вашата банка. Не забравяйте, че ако подадете навременен сигнал, картата ще бъде блокирана, а сумата по нея – възстановена

*Проучването е проведено посредством онлайн анкета сред 624 души в градовете София, Варна, Пловдив, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Добрич, Сливен и Шумен. То е финансирано от банките-членове на Visa в България и е проведено от агенция за пазарни проучвания Ноема в периода между 03 и 10 юни 2013 г.
 

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти