Регистрация

Лошото време е свило производството на плодове и зеленчуци

Автор: Капитал Daily 03 април 2015 , 3 коментара

Силните дъждове и градушки през миналата година са намалили добивите при основните видове плодове и зеленчуци до едни от най-ниските нива през последните години. Това пък е довело и до увеличение на вноса и спад на износа, показват обобщените данни на земеделското министерство и на Националния статистически институт за миналата година, информира "Капитал Daily". Очакванията са през тази година да има подобрение на показателите, като все още е рано да се прогнозира какви ще са произведените количества.

Заради серията от градушки през миналата пролет и проливните дъждове през летните месеци земеделският бранш отчете сериозни загуби. Данните на земеделското министерство показват, че в сектор плодове и зеленчуци са отчетени по-ниски добиви при повечето от основно произвежданите култури. Така например през миналата година реколтата от картофи е достигнала 132 хил. тона, което е с близо 30% по-малко от предходната година. При други зеленчуци, като краставици например, има отчетен лек ръст, като той се дължи на по-големите количества, отгледани в оранжерии, където климатичните условия оказват по-малко влияние.

Данните на земеделското министерство показват, че през миналата година е имало намаление на добитите количества на всички основно отглеждани плодове - ябълки, череши, праскови, кайсии. Най-големият спад е отчетен при сливите, като произведените количества са били 24 тона при 37 тона година по-рано.

Данните на сектора през миналата година показаха, че на практика почти няма незасегнат от капризите на природата район.

Заради спадналото производство логично се е увеличил и вносът на плодове и зеленчуци в страната, който е традиционно голям в този сектор. Според данните на Националния статистически институт през миналата година при зеленчуците той е достигнал 253 хил. тона, което е най-високото ниво от три години насам.

Още на capital.bg

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти