Регистрация

Сензорна лаборатория за храни и напитки започна работа в България

Автор: Регал 27 март 2015 , 4 коментара
Euro Sensolab България ще помага на производители и търговци да си отговорят на въпроси, съобразени с очакванията и вкусовете на потребителите

Фотограф: Архив

Euro Sensolab България ще помага на производители и търговци да си отговорят на въпроси, съобразени с очакванията и вкусовете на потребителите

Лабораторията е оборудвана с 16 кабинки

Фотограф: Архив

Euro Sensolab България ще помага на производители и търговци да си отговорят на въпроси, съобразени с очакванията и вкусовете на потребителите

Величка Терзиева, управляващ директор на EC BUL - българският филиал на Euro Consultants

Автор: Архив

Лабораторията за сензорен анализ и контрол на качеството на храни и напитки - Euro Sensolab България ще предлага експертни услуги за подобряване на съществуващи и разработване на нови продукти. Чрез услугите й производителите ще могат да предлагат на българския потребител по-качествени стоки, съобразени с вкусовите предпочитания и традиции. Това стана ясно на събитието на откриването на лабораторията в четвъртък, на което присъстваше белгийската посланичка Аник Ван Калстер.

Euro Sensolab България разполага с 16 кабинки за оценители и е изградена спрямо стандартите за проектиране на помещения за подобни дейности. Тя е четвъртата сензорна лаборатория на групата Euro Consultants и първа такава у нас. В зависимост от целта на различните проучвания, които ще провежда, лабораторията ще ползва три типа оценители на храни и напитки: необучени оценители – тип "потребители", подбрани оценители – преминали първоначален подбор, и обучение и експерти.

Науката за сензорния анализ измерва, анализира и интерпретира характеристиките на храни, напитки и материали, които се възприемат чрез усещанията за зрение, обоняние, вкус, допир и слух. Всекидневно вкусвайки храни и напитки, хората извършват оценка със сетивата си, но не винаги могат да опишат и обосноват предпочитанията си. Ролята на сензорния анализ е чрез статистически методи да интерпретира тези предпочитания и да стигне по-далеч, определяйки поведението и евентуалния избор при покупката на даден продукт, обясни Величка Терзиева, управляващ директор на EC BUL, българският клон на Euro Consultants.

Този метод помага на производителите да си отговорят на редица въпроси: С какво моят продукт е по-различен от останалите на пазара? Какво количество подправки в продукта ще се възприеме от потребителя? Как да направя бисквитки с коледен вкус? Дали процентът аромат на канела е достатъчен, за да ще се усети от потребителя?
Също така с помощта на експертизата на лабораторията ще може да се провери дали промяната в производствените машини или типа на ползваните суровини би повлияла на качеството или еднаквостта на продукта и да се даде препоръка как да се адаптира рецептурата, за да може потребителят да продължи да получава това, което очаква, каза управителката на лабораторията Кристина Петева, инж. технолог по качество и безопасност на храни.



Euro Sensolab България черпи опит от белгийската компания Euro Consultants Белгия. Българската лаборатория ще си партнира с браншови организации и административни органи за контрол на качеството на храните и ще бъде от полза за търговски вериги и производители, които искат да се съобразят с българския вкус и предпочитания. Сензорната лаборатория е изградена и оборудвана в съответствие с международния стандарт ISO 8589.  Euro Consultants Белгия е партньор на международните вериги в търговския сектор с фокус към управление на качеството и безопасността на хранителни и нехранителни продукти. Групата съставлява мрежа от 120 хранителни и нехранителни инженери и технолози, ветеринари и агрономи, специализирани в осигуряването на качеството и безопасността на хранителни и нехранителни продукти (козметика и детергенти).

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти