Регистрация

България е един от най-бързо растящите пазари на Visa

Автор: Капитал Daily 24 февруари 2015 , 1 коментар

Кои бяха тенденциите, които характеризираха пазара през 2014 г., и какви са очакванията ви за 2015 г.?

Марк Антипоф: Имаше два основни двигателя. Първият и най-важният бяха регулациите. През 2014 г. генералните дирекции по конкуренцията и по вътрешния пазар в Европейската комисия (ЕК) се събраха, за да дефинират и създадат обща рамка за цяла Европа. Тя се състои от две части – регулациите за междубанковите такси и новата Директива за платежните услуги (PSD2), която е насочена предимно към потребителските аспекти на разплащанията. Когато съберете тези две регулации, получавате обща рамка с доста фундаментални последствия за сектора на разплащанията.

Visa винаги е била доста готова за сътрудничество с регулаторите, така че бяхме силно ангажирани в работата си с тях. Последствията ще окажат въздействие върху финансовите резултати на банките, тъй като междубанковите такси ще се понижат до 30 базисни пункта за кредитните карти и 20 базисни пункта за дебитните. Това беше мащабно усилие, което обхвана значителна част от сектора и за което сега вече има политическо решение, и ще бъде прилагано през 2015 г. Много от банките и ние самите обръщаме внимание на настройването на дейността ни спрямо тези нови правила, така че фокусът на 2015 г. до голяма степен ще е съобразяването с регулациите. Visa е в относително добра позиция, имаме и нашите ангажименти, чието изпълнение започна през януари с трансграничната ни програма, така че вече до голяма степен сме се съобразили с тях.

В резултат на промените картовите разплащания ще бъдат много по-евтини от плащанията в брой, така че се надяваме това да увеличи обемите на безналичните разплащания. Като цяло обаче това е труден период, през който трябва да преминем, а и банките също трябва да се приспособят. Както за тях, така и за нас промяната на технологията и адаптирането й е най-трудната част, а когато това се случва в условията на бърз спад на печалбата, това оказва влияние и върху приоритизирането на инвестициите.

Към capital.bg

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти