Нужно е изрично съгласие на потребителя, за да го идентифицират чрез устройството, с което ползва интернет
Десислава Фесенко има над 12 години опит в консултирането в областта на конкурентното право и право на Европейския съюз, както и в областта на дигиталните технологии и регулираните индустрии.
"Кинстелар" е водеща независима адвокатска кантора в Централна и Източна Европа и Централна Азия. Можете да изпратите вашите въпроси и коментари на Десислава Фесенко на [email protected]
Фотограф: Архив
През последните години набира популярност
Нова техника за проследяване на потребители
- идентифицирането им чрез специфичните функционалности на устройството, от което използват интернет (device fingerprinting). По същество това е метод за идентифициране на устройството на потребителя (персонален компютър, таблет, смартфон). Използват се различни видове информация, която системно се предава или съхранява на персоналното устройство (конфигурация на устройството, персонализиране на браузъра, вид и ред на шрифтовете, JavaScript обекти и др.). Идентифициране на потребители чрез специфичните функционалности на устройството, от което използват интернет, се използва от операторите на сайтове и онлайн търговците по различни причини. По-голямата част от тях са свързани със сигурността, например за да се засече и предотврати неправомерно използване на лични и финансови данни онлайн. Наред с всичко останало, идентифицирането на потребители чрез специфичните функционалности на устройството, от което използват интернет, се използва и за поведенчески маркетингови цели.
Този метод доби широка популярност и това стана причина да се приеме
Обща позиция за уредбата на въпроса в ЕС
на всички органи, които отговарят за защитата на личните данни в 28-е държави-членки на Европейския съюз – като част от Работната група за защита на лицата при обработването на лични данни.
Позицията на органите за защита на личните данни в ЕС е, че идентифицирането на потребители чрез специфичните функционалности на устройството, от което използват интернет, следва да се регулира по същия начин, както дигиталните бисквитки. Това означава, че когато идентифицирането на потребители чрез специфичните функционалности на устройството, от което използват интернет, се осъществява с цел насочена реклама, анализиране на трафика към уебсайт или пазарни проучвания, е необходимо преварителното изрично съгласие на потребителя. За да получат такова съгласие, операторите трябва да предоставят на потребителите по ясен и разбираем за тях начин информация за целта на идентифицирането, неговата същност и обхват.
Допускат се някои изключения
Така например не е необходимо съгласието на потребителя, когато идентифицирането е за целите на предаване на електронна комуникация. Такъв би бил случаят, когато данните от устройството се събират и предават, за да се осигури достъпът му до електронна комуникационна мрежа. Не е необходимо съгласие и когато идентифицирането е необходимо, за да се предостави съществена функционалност, свързана с услуга, която самият потребител е пожелал. Към тази хипотеза спада например следенето, извършвано с цел адаптиране на онлайн съдържание (текст, видео, оформление, т.н.) към интерфейса на устройството на потребителя.
Идентифицирането на устройството, за да се осигури достъп и контрол на акаунти, не може да се приеме като "съществена" функционалност и ще изисква съгласието на потребителя.
Какво следва?
Въпреки че позицията на Работната група за защита на лицата при обработването на лични данни не е задължитерно за националните регулатори и бизнеса, вероятно ще се стигне до сближаване на стандартите за събиране на идентификационни данни в Европа. Позициите на Работната група често биват вземани под внимание от повечето органи за защита на личните данни в Европейския съюз, включително от българската Комисия за защита на личните данни. Вероятността компетентните органи да възприемат подхода на Работната група, ако/когато се изправят пред същия въпрос, е голяма. Ето защо позицията на Работната група е важна за оператори на уебсайтове, доставчици на съдържание, онлайн търговци и рекламодатели по отношение на вида проследяване, който се използва, начинът, по който се осъществява, както и дали се спазват описаните по-горе стандарти.








