Регистрация

ЕС затяга правилата за финансиране на клъстери

Автор: Капитал Daily 13 февруари 2015 , 1 коментар

Европейският съюз изгражда система за оценка на ефективността на бизнес клъстерите, което ще затегне тяхното финансиране със средства по оперативните програми. Заради атрактивните условия по тази линия и не много ясните правила само в България през миналия програмен период бяха раздадени близо 40 млн. лв за създаване на клъстери, много от тях организирани в последния момент и с откровената цел "да се усвоят един пари", а не за повишаване на конкурентоспособността на фирмите в тях.

Браншовата им асоциациятв България също е изготвила своя система за акредитация, която обаче трябва да бъде разгледана и приета правителствено ниво, стана ясно по време на първата среща на бизнес клъстерите в Южна България, проведена в Пловдив.

Общината участва в двата най-големи бизнес клъстера в региона - "Проектиране и строителство" и "Информационни и комуникационни технологии Пловдив". В тях участват общо 41 дружества, неправителствени организации, общини и висши учебни заведения. Всички те работят и по осъществяването на най-мащабния инвестиционен проект - Тракия икономическа зона.

Още

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти