Регистрация

Хляб за два милиона лева дневно е в сивия сектор

Автор: Стандарт 06 януари 2015 , 1 коментар

Над 50% от хляба се произвежда в сивия сектор, а стокооборотът възлиза на над 2 млн. лв. дневно. Това съобщи пред БНР Мариана Кукушева - председател на управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.

"В момента в някои предприятия, които не съществуват в правния мир - се продава хляб на около 30 ст. Разбирате, че зад тази цена не стоят плащания нито към бюджета, нито към електродоставчиците, нито към работниците с техните осигуровки, но има атрактивна цена, която позволява хлябът да се реализира не в официалните търговски обекти, а на други места. Стокооборотът е в рамките на 2 милиона лв. на ден", каза тя.

Това е и причината някои хлебопроизводители отново да настояват за въвеждането на минимална цена. Според Кукушева обаче това е по-скоро вик за помощ, защото е невъзможно в пазарни условия, тъй като цените на някои продукти се определят от борсата.

Още

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти