Производителят на хумус "Вернада" откри нов цех за 2.4 млн. лв.
Нов цех за производство на източната храна хумус (нахут и сусамов тахан) откри компанията "Вернада" в габровското село Горна Росица. Инвестицията в него към момента е 2.4 млн. лв., част от които са осигурени по европейската програма за развитие на селските райони, а се очаква да достигнат около 3 млн. лв. с довършителните работи. Компанията, която има износ в пет държави към момента, ще започне да разширява присъствието на външни пазари в следващия месец, съобщи собственикът на дружеството Минка Андреева..
Проектът е за разширение на производството, като чрез новия цех капацитетът на предприятието се е удвоил. По думите на Андреева досега са произвеждани между 30 и 40 тона месечно, като сега ще е възможно производство на между 60 и 80 тона. Отделно от това на място ще се приготвя и сусамовият тахан, който е основна съставка за салатите.
Към момента най-голяма част от производството си "Вернада" изнася за Румъния, където си партнира с местния търговец на риба Оcean Fish. Oт дружеството казват, че количествата, продавани в страната, са около 10 тона на седмица, което прави румънския пазар най-голям за фирмата. Салатите се продават още в Полша, Кипър, Франция и Испания, като до седмици предстои и финализиране на договор за нови държави. До началото на ноември "Вернада" очаква да финализира нов договор и да изнесе първите количества продукция в балтийските държави Литва, Латвия и Естония.
Още








