Регистрация

Хиляди малки магазини в Гърция са затворили заради кризата

Автор: БТА 16 септември 2014 , 2 коментара

Над 3500 магазина за храни на дребно са били затворени в Гърция от 2010 г. до 2013 г., сочи проучване на международния институт ИРИ, предаде МИА. Кризата е засегнала най-вече традиционните магазини като месарници, бакалии и минимаркети, които не могат да предложат същите промоции като големите вериги супермаркети.

Данните от проучването показват, че през 2010 г. в Гърция е имало 16 207 малки магазини за хранителни стоки, чийто брой е спаднал до 12 547 през 2013 г. Това означава, че една пета са били затворени.

Икономическата криза е ускорила концентрацията на магазините от големите вериги. Тенденцията да се купува прясно месо, зеленчуци и риба от супермаркетите, а не от местните магазинчета, преди всичко, за да се спести време, се засили много по време на кризата. Този път главният мотив са по-ниските цени, които супермаркетите могат да предложат.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти