Регистрация
  • Начало
  • Новини
  • Свят
  • Сръбският министър на земеделието: Износът в Русия е уникален шанс за Сърбия

Сръбският министър на земеделието: Износът в Русия е уникален шанс за Сърбия

Автор: БТА 21 август 2014 , 2 коментара

Износът в Русия е уникален шанс, който Сърбия трябва да използва, но само ако спазва руските високи стандарти и правила, заяви министърът на земеделието на Сърбия Снежана Богосавлевич Бошкович в интервю за белградския вестник "Новости".

"Руската страна е заинтересована от всички наши земеделски и хранителни продукти, особено от месо, мляко, месни и млечни произведения, плодове и зеленчуци, а сирене можем да изнасяме, колкото произвеждаме", каза министърът в отговор на въпрос на "Новости" какви сръбски продукти се търсят най-много в Русия.
Тя подчерта, че очакваният износ няма да окаже виляние на цените в Сърбия.

Снежана  Бошкович заяви, че Сърбия ще направи всичко възможно да стимулира производството и в малките предприятия, което е голям шанс, оценен и от гражданите, и от политиците. Тя също така подчерта, че сръбското законодателство забранява транспортирането, производството и използването на ГМО продукти.
Коментирайки щетите, нанесени на реколтата от наводненията през май, министърът каза, че те са катастрофални, но за щастие някои части на страната са били пощадени и може да се очаква добра реколта.

"Щетите само за реколтата се оценяват на над девет милиарда динара /едно евро е равно на 117 динара/. Към това трябва да добавим унищожената механизация и обекти. Успяхме да засеем отново част от нивите, около 22 000 хектара. Получихме дарение от семена за 16 000 хектара", каза министърът. Тя съобщи, че в близко време ще се реализира арабският кредит за напояване.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
Големите вериги имат приходи от 16 млрд. лв., или 1/3 от оборота в търговията на дребно Изследването на ИПИ показва огромни скокове в бизнеса през 2022 г., когато и инфлацията растеше. Във веригите работят над 53 хил. души