Настоящите собственици на "Престиж 96" ще запазят миноритарен дял във предприятието*
Продуктите на компанията са основно в сегмента на вафлите и бисквитите, като сред най-известните й марки са "Престиж", "Траяна", "Ная", "Споко", "Мираж", "Роден край" и др.
Фотограф: Георги Кожухаров
Един от водещите производители на шоколадови и захарни изделия в България - великотърновската фирма "Престиж-96" ООД, ще има нов собственик. Инвестиционни фондове, управлявани от Citi Venture Capital International (CVCI) и NBGI Private Equity, са подписали обвързващи договори за придобиването на компанията. Двамата настоящи собственици на "Престиж-96" ще запазят миноритарен дял в предприятието, съобщиха участниците в сделката. Цената не беше обявена.
Според изпратеното съобщение за предстояща концентрация до Комисията за защита на конкуренцията купувач е регистрираното през ноември 2011 г. в Люксембург дружество с ограничена отговорност Subtone Investments S.a.r.l. Капиталът му е в размер на 12 500 евро и е изцяло записан от International Pyramide Holdings, което също е регистрирано в Люксембург.
Впечатляващ бизнес
И купувачите, и продавачите изказаха задоволство от сделката. Според управляващия съдружник в CVCI Сунил Наир основателите и ръководството на предприятието са изградили много впечатляващ бизнес през последните 15 години с отлични брандове, добри маржове и производствени съоръжения от световна класа. "Очакваме с нетърпение да изведем "Престиж-96" до следващото ниво в неговия жизнен цикъл", коментира той. "Със своята водеща позиция на пазара и съвременни производствени съоръжения "Престиж-96" е много привлекателен бизнес със силни перспективи за бъдещ растеж. Уверени сме, че можем да играем активна роля за осъществяването на плана на ръководството за разрастване в нови области както в България, така и в международен аспект", заяви Янис Вояцис, който отговаря за инвестиционната дейност на NBGI в нововъзникваща Европа. Настоящите собственици на дружеството разтълкуваха инвестицията на CVCI и NBGI като свидетелство за постиженията на "Престиж-96", на ръководството и служителите при превръщането му във водещ участник в сектора на шоколадовите и захарните изделия в България. "Това партньорство ще изведе компанията до нов и вълнуващ период на развитие, който несъмнено ще донесе огромни ползи за всички, които са ангажирани с "Престиж-96", посочиха те.
Предприятието
"Престиж-96" е създадено през 1996 г. във Велико Търново с предмет на дейност производство и търговия със захарни изделия, както и други дейности. Капиталът на дружеството е 5000 лв., а дяловете са разпределени по равно в съотношение 25:25 между Георги Георгиев и Антон Танев, показва справка в търговския регистър. Компанията е сред най-големите производители на сладкарски изделия у нас. Продукцията й е основно в сегмента на вафлите и бисквитите, където има водещи пазарни позиции във всички продуктови категории. По-известните й марки включват "Престиж", "Траяна", "Ная", "Споко", "Мираж", "Роден край" и др.
Последните финансови данни, които компанията е публикувала, са за 2010 г. и показват нетни приходи от продажби в размер на 59.5 млн. лв. Почти цялата сума идва от реализация на продукция. За 2010 г. дружеството отчита нетната печалба от 10.3 млн. лв.
Трансформация
Интересното е, че само няколко седмици преди да бъде обявена продажбата, компанията прие план за преобразуване. През ноември собствениците решиха да отделят от "Престиж-96" новоучреденото дружество "Синерджи плюс" ООД, към което да се прехвърлят всички неоперативни активи, които не са свързани с основното производство. Според доклада на управителите "Синерджи плюс" ще бъде с предмет на дейност стопанисване и управление на недвижими имоти, строителство и предприемачество, производство и ремонт на машини и съоръжения, складова и лизингова дейност, рекламна дейност и др. От общата балансова стойност на активите на "Престиж-96", които към края на септември 2011 г. възлизат на 50.3 млн. лв., към новото дружество ще преминат активи за 2.6 млн. лв. под формата на имоти, машини и оборудване, както и финансови активи като 100-процентния дял на фирмата в "Енерджи плюс" ЕООД. Регистрираният капитал на "Синерджи плюс" се предвижда да бъде в размер на 2.6 млн. лв. и да бъде разпределен по равно между Георгиев и Танев. Дружеството все още не е вписано в Търговския регистър.
Промяна в плановете за борсата
Отделянето на новоучредената компания трябваше да бъде първият етап от преобразуването на "Престиж-96" от дружество с ограничена отговорност в акционерно дружество с цел качване на акциите му за търговия на фондовата борса. Предвиждаше се всеки от съдружниците да държи по 2.5 млн. акции (по 100 хил. акции за всеки притежаван дял) от капитала на акционерното дружество, който да е в размер на 5 млн. лв. Съотношението между дяловете и акциите беше изготвено на базата на разпределителен баланс от края на септември. Собствениците не бяха открити за коментар защо са се отказали да направят компанията публична и са заложили на инвестиционен капитал.
Купувачите
CVCI е част от Citigroup и понастоящем управлява над 7 млрд. долара. Фондовете с частен капитал, консултирани от CVCI, са активни инвеститори в Централна и Източна Европа, включително в секторите на търговията на дребно и бързооборотните потребителски стоки. Придобиването на "Престиж-96" ще бъде третата сделка на CVCI в България. През 2002 г. фондът купи дял в "Мобилтел" заедно с още няколко финансови инвеститора, който след това беше продаден на "Телеком Аустрия". Другата сделка беше покупката на 37% от "Хювефарма" на братята Кирил и Георги Домусчиеви, която беше финализирана в края на 2010 г.
NBGI работи в сферата на инвестициите с частен и рисков капитал, като към момента управлява около 900 млн. евро под формата на реализирани инвестиции и предоставен капитал в няколко фонда. Дружеството инвестира активно на развиващите се пазари в Европа. В България има индиректни вложения чрез участието си в Assos Property Investors Limited. Фондът за недвижими имоти има три проекта у нас, като най-големият е столичният The Mall. Assos притежава също офис сграда на столичния булевард "Мария-Луиза" и малка бизнес сграда в ж.к. "Младост".
*Оригинално заглавие: Инвестиционни фондове купуват фирмата за захарни изделия "Престиж-96"








