Регистрация
  • Начало
  • Новини
  • Когато подарява, българинът се доверява на чуждите марки вино

Когато подарява, българинът се доверява на чуждите марки вино

Автор: Expert.bg 21 декември 2010 , 3 коментара

За Коледната си трапеза българинът традиционно фаворизира вина родно производство от сортовете мерло, каберне и мавруд в ценовия диапазон между 10 и 15 лв. за бутилка. Когато става дума за подаръци, обаче, българинът е склонен да плати и по-големи суми, споделят своите наблюдения от специализираната верига за вино и спиртни напитки Casavino.

Практичен комплект шампанско Луи Рьодерер Брут Премие NV, 075 с 4 оригинални чаши, с инкрустирано лого Луи Рьодерер, на цена от 60 лв., е хитът за Коледа тази година. Пловдивчани пък са склонни да заплатят между 20 и 50 лв. за бутилка вино и да я комбинират с подходящ винен аксесоар – тирбушон, декантер или обезвъздушител, заяви Мария Кръстева, управител на новия магазин Casavino в Пловдив.

Вече и на българския пазар се усеща влиянието на датите от световния винен календар. След като през ноември – месецът на младото вино, на особено внимание от страна на ценителите се радваха вина като добре познатото френско Божоле, българските "Junior" на Катаржина и "Фемела" на Вила Любимец, през декември 2010 г. в ТОП 10 на най-продаваните марки влиза "Тера Тангра Органик 2009", коментира управителят на Casavino Южен парк Марин Маринов.

Той обяснява факта с повишаването на винената култура на българските потребители, които все по-често са склонни да опитват и купуват нови сортове и марки вина и да коригират традицията на пазара.

Българските вина продължават да са фаворити на пазара, независимо  от агресивната ценова политика на чуждестранните марки. Все още най-определящ фактор при решението за покупка е цената на предлаганите вина, докато качеството като фактор остава на по-заден план.

"В комбинация със склонността да се доверяват на добре познатите вкусове, клиентите са готови да пренебрегнат атрактивни вина от Южна Африка, например, в ценовия клас под 10 лв. в полза на традиционните купажни комбинации от каберне, мерло и мавруд на български производители", коментира управителят на Casavino Дойран Стефан Стоименов.

Във Варна се забелязва тенденция за подаръци и коледни партита клиентите да се зареждат с кашони вино и друг алкохол и така предварително да удовлетворят най-разнообразни вкусове.

"Ние насърчаваме такъв вид пазаруване, защото в парти програмата ни неизпитите количества винаги могат да бъдат върнати, а клиентите да получат обратно парите си", отбелязва управителят на Casavino Варна Станислав Великов.

Младите хора по-често са склонни да експериментират с нови световни сортове и винени аромати, докато по-възрастните държат на традиционно познатите и доказано качествени български вина, коментират още от Casavino.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти