Регистрация

"Булгартабак" ще внасе в бюджета още 23.5 млн. лв. от печалбата си

Автор: dnevnik.bg 06 ноември 2009 , 2 коментара

Производителят на цигари "Булгартабак холдинг", в който държавата държи 87% от капитала чрез Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ), ще направи втора инжекция в бюджета в рамките на шест месеца.

Компанията ще задели 23.5 млн. лв. от печалбата си за 2008 г. за нуждите на бюджета, предвижда точка от дневния ред на извънредно общо събрание на акционерите следващия месец, с което общата инжекция ще достигне близо 45 млн. лв. През юни холдингът внесе в държавата над 21 млн. лв.

Общо държавата и останалите миноритарни акционери сега ще си разпределят сумата от 27 млн. лв., след като през лятото получиха 26.5 млн. лв.

Холдингът ще премине от двустепенна към едностепенна форма на управление - от надзорен и управителен съвет ще се върви към съвет на директорите, като от ръководството ще отпаднат петимата досегашни надзорници, сред които бившите зам. министри Димитър Ивановски (Министерство на финансите) и Лъчезар Борисов (МИЕ). В новия съвет на директорите ще влязат всички досегашни членове на управителния съвет, начело с изпълнителния директор Иван Биларев. 

Случващото се в "Булгартабак" отразява обявените от правителството мерки в подкрепа на държавния бюджет. През миналия месец от финансовото министерство обявиха, че шест държавни дружества ще подкрепят бюджета с 64 млн. лв. до края на годината, като разпределят половината от печалбите си. С парите ще се покриват дефицитите предимно в здравеопазването и социалната сфера, заяви тогава финансовият министър Симеон Дянков. Това е една от мерките на кабинета за компенсиране на неизпълнението на приходите и за постигане на балансиран бюджет, каза тогава министърът.

Миналата година "Булгартабак" продаде две ключови звена в структурата на холдинга - фабриките в Пловдив и Стара Загора, за близо 50 млн. лв. Това спаси и финансовата година на компанията, защото в противен случай крайният резултат за 2008 г. би бил друг и ясно открояващ разклащащата се мощ на тютюневия гигант - оперативна загуба.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти