Регистрация

Намаляват се праговете за безмитен внос на тютюневи изделия

Автор: Регал 22 януари 2010

Намаляват се праговете за безмитен внос на тютюневи изделия от пътници, влизащи на територията на Република България от трети страни, съобщиха от Агенция "Митници".

Пътниците ще могат да внасят без да заплащат мита, акциз и ДДС до две кутии (40 къса) цигари или 10 пури или 20 пурети или 50 гр тютюн за пушене. Промяната касае само пътниците, които преминават през сухопътните, морските и речните граници на страната с държави, които не са членки на ЕС. За пътуващите с въздушен транспорт лимитът остава: 200 къса цигари, пури - 50 броя, пурети - 100 броя, тютюн за пушене - 250 грама.

Новите лимити са въведени с изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност ( чл. 51а, ал. 4). Промяната е в сила от 22.01.2010 година.

Мярката се налага поради ниските цени на тютюневите изделия в съседните на Република България държави, които не са членки на ЕС. Целта е да се елиминират възможностите за внос на големи количества цигари чрез многократно преминаване през държавната граница, които цигари впоследствие неправомерно се реализират на вътрешния пазар.

Непроменени остават количествените прагове за алкохолните напитки. Пътниците могат да пренасят един литър високоградусов алкохол и два литра алкохол и алкохолни напитки с алкохолно съдържание под 22 об. %. Няма ограничение за непенливите вина и бирата.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Без законова рамка и с краткосрочни наеми: фермерските пазари между потребителския интерес и правния вакуум Организаторите им настояват за законови регламенти и промени в старите общински наредби, които да дадат на потребители и производители сигурност и защита от нелоялната конкуренция
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти