Регистрация
  • Начало
  • Новини
  • Световната търговска организация санкционира ЕС заради IT мита

Световната търговска организация санкционира ЕС заради IT мита

Автор: Money.bg 27 юли 2010

Панел на Световната търговска организация (СТО) определи, че вносните тарифи на ЕС за широко използвани електронни продукти нарушават международно търговско споразумение, предават от Wall Street Journal, пише europe.bg.

През 2008 година САЩ, Япония и Тайван внесоха оплакване, че митата върху мониторите с плоски екрани, многофункционалните принтери и определени кабелни кутии нарушават споразумението за търговия с информационни технологии, сключено през 1996 година. През 2007 година ЕС внесе такива продукти на стойност 11 милиарда долара, като това се превърна в един от най-големите търговски спорове пред СТО.

В петък панелът представи окончателния си доклад на Европейската комисия, който според запознати заключава, че тарифите на ЕС нарушават споразумението. Докладът ще остане поверителен, докато не достигне до всички държави-членки на СТО.

Този случай е втората голяма загуба за ЕС през последните месеци в СТО, след като преди няколко седмици широк набор от правителствени субсидии, отпуснати на компанията "Еърбъс", бяха обявени за незаконни. Говорител на ЕК отказа да коментира случая.

Продуктите, за които се отнася спорът, са обект на тарифи от 6 до 14%, като ЕС обяви, че техническите нововъведения, направени в областта, ги изваждат извън обхвата на споразумението. Например кабелни кутии, които включват определени видове модеми или хард дискове се внасят с 14% тарифа. Многофункционални принтери и факс машини, които принтират при по-висока скорост, са обект на 6% тарифа, според правилата в ЕС.

ЕС твърди, че споразумението за информационните технологии следва да бъде актуализирано, така че да отчита разпространението на нови продукти на пазара. Въпреки това представителите на индустрията и на трите правителства, подкрепени от поне още 10 страни, твърдят, че такова тълкуване е абсурдно, като се има предвид скоростта, с която в този сектор се въвеждат новости.

От подписването на пакта през 1997 година световната търговия с информационни технологии се е увеличила двойно до 1.5 трилиона долара годишно, според данни на Съвета на индустрията по информационните технологии.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти