Регистрация

Малкият бизнес в Европа връща увереността си

Автор: dnevnik.bg 02 декември 2009

Малкият бизнес в Европа очаква през 2010 г. да инвестира по-малко и да наема по-малко работници, отколкото когато и да било през изминалото десетилетие. Това показва проучване на Асоциацията на европейските търговски и индустриални камари (Eurochambers) сред представители на бизнеса от 27-те страни - членки на ЕС, както и от Турция и Хърватия. Според асоциацията изследването доказва, че пред икономиката все още стои заплахата от продължителна криза.

"Лидерите ни казват, че нещата се подобряват, но това съвсем не е така. Бизнесът се страхува да инвестира дори и един цент", коментира генералният секретар на Eurochambers Арналдо Абрузини, цитиран от Ройтерс. Той призова финансовите министри от ЕС да засилят натиска си към банките да кредитират бизнеса. "Време е финансовите министри да престанат да се притесняват за банките и да започнат да се притесняват за техните клиенти и особено за малкия бизнес", заяви Абрузини.

Според резултатите от проучването бизнесът постепенно възвръща увереността си, но като цяло прогнозите на компаниите за 2010 г. са много предпазливи. Около половината от тях очакват през следващата година бизнес климатът да остане непроменен, докато една трета смятат, че той ще се подобри.

Анкетираните български компании са сред най-оптимистично настроените – около 80% от тях очакват условията за бизнес през 2010 г. да се запазят сходни или по-добри от тези през 2009 г. Близо половината от анкетираните български компании (47.3%) очакват благоприятни резултати спрямо 26.5 на сто, които прогнозират спад.

Проучването показва, че 45% от българските компании очакват ръст на продажбите през 2010 г., докато според 31% от тях посоката ще е обратна и ще бъде отчетен спад в приходите от продажби. Очакванията за 2010 г. и на производствения сектор, и на компаниите от сектора на услугите се подобряват както по отношение на вътрешните продажби, така и за износа.

28.8% от компаниите очакват да увеличат работната си сила през следващата година. Според 22.1 на сто може да се наложи да направят съкращения.

По отношение на очакваните инвестиции обаче изследването отчита влошаване на очакванията. Ако през 2009 г. делът на компаниите с положителна нагласа за бъдещи инвестиции е бил 41.4%, сега той намалява до 38 на сто. Компаниите, които не са прогнозирали промяна в равнището на инвестициите, също намаляват – от 46.9% до 39.4%.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти