Регистрация

Назряват нови фермерски протести

Автор: dnevnik.bg 01 декември 2009

Животновъдите са недоволни от разпределението на бюджетните средства в бюджета за 2010 г. и ако не получат 90 млн. лв. като национални доплащания, на 15 декември се вдигат на протести. Това съобщи Пени Ботева от управителния съвет на асоциацията на животновъдите след днешната среща с ръководството на фонд "Земеделие".

След дълги консултации с финансовото министерство е решено секторът да получи 220 млн. при първоначално гласувани 100 млн. лв. като национални доплащания към европейските субсидии на площ.

"Днес разбрахме, че от тези 220 млн. лв. животновъдите ще получат едва 30 млн. лв., като останалите изцяло отиват за растениевъдството. Това означава фалит за фермите, защото означава двойно по-малко субсидии от тазгодишните", обясни Пени Ботева.

През тази година млекопроизводителите ще получават 62 млн. лв. за изхранване на животните. Изплащането на тези средства ще започне от първи декември т.г.

"Разочаровани сме от новото преразпределение на бюджета, защото тези 30 млн. лв. ще отидат да си платим новите данъци, които се въвеждат от следващата година. Настояваме министърът да защити сектора, затова очакваме окончателното му решение до 14 декември", обясни още Ботева.

Самото преразпределение на бюджета по министерства ще стане след окончателното приемане на закона за бюджета. Това става с министерско постановление, което трябва да се приеме до края на годината.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти