Регистрация

Четвърти пореден месец на дефлация в еврозоната

Автор: dnevnik.bg 16 октомври 2009

Септември се оказа четвъртият пореден месец, през който държавите от европейския валутен съюз отчитат спад на индекса на потребителските цени на годишна база, показаха данни на Евростат. Регистрираната дефлация е от 0.3% за еврозоната, а спрямо август промяна няма. Спрямо очакванията на експерти икономиката на Европейския съюз (ЕС) успя да задържи инфлационния ръст и през септември, след като цените нараснаха средно с 0.3% на годишна база.

Според анализатори обаче, това е и последният период преди движението на инфлацията да се нормализира и да се изкачи отново в положителна територия през октомври. Причината за това е, че през следващия месец, базата на която става сравнението с 2008 г. е значително по-ниска поради икономическата ситуация от преди година, уточнява Еойн О'Калахан, икономист към BNP Paribas.

Понижението в цените на енергетиката и основно на петролните продукти преди 12 месеца, логично свали и индекса на потребителските цени. В потвърждение на това мнение е и показателят, измерващ инфлацията без силно променливите ефекти на енергийните и хранителните цени. Индексът за септември в еврозоната расте с 0.2% на месечна и 1.1% на годишна база, доказвайки.

Именно и този показател се следи най-зорко от Европейската централна банка (ЕЦБ) за първи признаци на инфлационен натиск. Дългосрочната цел на ЕЦБ, обаче остава движение на индекса на потребителските цени под 2%, което е далече от сегашните нива.

Тази тенденция на слаб или отрицателен ръст на инфлацията предполага, че Жан-Клод Трише ще задържи експанзионистичната монетарна политика в еврозоната в средносрочен план. Централният банкер предупреди, че е време правителствата да се замислят за изходни стратегии и ограничаване на мерките за осигуряване на ликвидност в системата, предаде Ройтерс.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти