Регистрация

73% от жителите на големите градове имат банкова карта

Автор: "Регал" 02 април 2009

"Не нося пари в брой" е основното преимущество на банковите карти за 42% от българите, живеещи в големите градове. Това сочат резултатите от пазарно проучване, поръчано от Visa в България и проведено от компанията за пазарни проучвания "Арбитраж". За останалата част от респондентите банковата карта означава удобство, достъп до средства по всяко време, наличност на средства за непредвидени разходи, спестяване на време, по-малък риск от ограбване на улицата и повече сигурност.

В момента банковите карти са широко разпространени сред българите – 73% от живеещите в големите градове имат банкова карта, като от тях 68% имат дебитна карта. Проучването е осъществено в извадка, представителна за населението от 18 до 55 години в градовете – Бургас, Варна, Добрич, Плевен, Пловдив, Русе, Сливен, София, Стара Загора и Шумен. Данните са събрани чрез телефонно интервю.

92% от респондентите знаят, че могат да плащат с карта в супермаркети, 80% - в магазини за техника, 71% - в бензиностанции и 52% - в магазини на дрехи. Учудващ е факта, че само 8% са наясно, че могат да използват своите карти във фризьорски салони, СПА центрове и козметични студия, само 13% - в аптеки и медицински центрове и 33% - в хотели.

"В момента ние сме свидетели на формирането на културата на плащане с банкови карти в България. Благодарение на значителния ръст и приемането на карти Visa в голям брой търговски обекти, картодържателите на Visa могат да се възползват от всички преимущества на плащането с карта за ежедневни покупки", коментира Красимира Райчева, Мениджър на Visa Европа за България.

"Резултатите от изследването предоставят важна информация за разбирането на навиците и очакванията на картодържателите в България. Нашата отдаденост на клиентите изисква продуктите и услугите Visa да бъдат разработени според специфичните нужди и изисквания на потребителите в отделните страни", добавя Райчева.

"За да помогнем на българските картодържателите да осъзнаят ползите от плащането с карта на мястото на покупката, Visa Европа започва двумесечна промоционална кампания за всички си картодържателите в България. Така ще окуражим потребителите да използват своите карти Visa за ежедневни покупки, за да се убедят колко е лесно и да осъзнаят, че картите са по-сигурни и удобни от плащането в брой ", завърши Красимира Райчева.

В периода на промоцията (1 април – 31 май 2009) всяка транзакция с карта Visa на ПОС терминал на територията на България и български интернет сайт автоматично ще включва картодържателя в разпределението на наградите. Всеки ден Visa Европа ще дава шанс на трима щастливи картодържатели да спечелят по 400 лева. Наградите ще бъдат прехвърлени автоматично в сметката на спечелилите от банката издател на картата. Няма органичение на броя на транзакциите, които всеки Visa картодържател прави, за да спечели награда.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти