Регистрация

Най-големият мол в Европа отваря врати в Лондон

Автор: "Дневник" 27 октомври 2008

Най-големият търговски център в Европа ще бъде открит в четвъртък в Западен Лондон, съобщи Ройтерс. Въпреки че комплексът отваря врати във време на икономическа буря, анализаторите вярват, че евтините стоки ще бъдат атрактивни за купувачите и те ще пазаруват в някой от стотиците магазини. В същото време те отчитат, че в условията на рецесия едва ли е най-подходящото време за откриване на нови търговски площи.

Центърът се казва Westfield London. Разположен е върху площ 174 декара, като застроената е близо 150 хил. кв.м. За сравнение - в него може да се поберат 117 плувни басейна с олимпийски размери. Търговският център ще има 265 магазина, 50 ресторанта, 14 киносалона, които ще бъдат пуснати в експлоатация през следващата година. Очакванията са дневно да минават по 60 хил. души, а годишно 21 милиона.

Собственици на комплекса с равни дялове са австралийската компания Westfield и германската Комерцбанк (Commerzbank). Инвестицията възлиза на 2.9 млрд. долара.

Най-лошата възможност за тях е да загубят вложените средства, ако през следващите години наемателите се откажат от площите заради финансовата криза, коментира Ройтерс. Агенцията посочва, че купувачите ще затегнат коланите заради глобалната рецесия.

Търговските площи в новия център са 99% наети, твърди Майкъл Гутман, административен директор на Westfield за Великобритания и Европа. Това е голямо доверие от страна на британските и международните наематели за успеха на това начинание, допълва той. За да привлекат търговци, собствениците са предложили малко по-голямо поощрение като примамка в сравнение с обичайната практика. Даваме гратисен период на наемателите, като в бъдеще предвиждаме и участие при доставката на стоките, казва Гутман.

Голямото предизвикателството за Westfield London ще бъдат луксозните марки, които традиционно са една от първите жертви на икономическата криза, отбелязва Ройтерс. Облеклата и стоките на 40 известни дизайнери, сред които Луис Вютон и Версаче, ще се помещават в специална вила, дело на архитекти Майкъл Габелини и Кимбърли Шепърд. Луксът е необходим за такива центрове, в противен случай комплексът няма да има развитие, смята Малкълм Пайкертън, старши анализатор във Verdict Research.

Westfield London няма да бъде единственото предизвикателство за австралийската група, която е най-голямата в света на пазара на търговски площи. В портфолиото си австралийците имат 118 търговски центъра. В началото на миналата година те съобщиха, че ще инвестират на мястото на разрушения при атентатите Световния търговски център в Ню Йорк. Westfield работят и по нов проект в източен Лондон, като плановете им са обектът да бъде готов за олимпийските игри през 2012 г. Надеждите на австралийците са тогава икономиката да е във възход за разлика от сега.
 

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти