Земеделското министерство предлага ДДС върху храните да се намали с 10%
Земеделското министерство търси начини за намаляване на ДДС върху храните. Създадена е специална междуведомствена група, която да провери вариантите за намаляване на ставката. Това съобщи земеделският министър Валери Цветанов по време на заседание на земеделската комисия в парламента.
Данъкът трябва да падне двойно от 20 на 10 процента, смята Цветанов. Това беше и едно от исканията по време на протестите на земеделските производители.
Цветанов призова и народните представители да подкрепят намаляването на ДДС върху храните. Ставката във всички европейски страни е много по-ниска, отколкото у нас, обясни той. Това поставя в много неизгодно положение нашите производители.
На фона на непрекъснато поскъпващите продукти в цял свят стъпка в посока намаляване на данъка би била много разумна, заяви Цветанов. Все още обаче няма политическо решение по въпроса, подчерта той.
Ще подкрепим такова решение, заяви и депутатката Евдокия Манева. Чакаме решението на ЕК, за да започнем раздаването на парите за фермерите, каза Цветанов. Вероятно сумите ще се дават като субсидии до 10 000 евро на ферма.








