Регистрация

София може да стане логистичен център

Автор: Цветелина Катанска , "Дневник" 16 април 2008

София е най-краткият път от Китай за Европа и много инвеститори биха се насочили към региона именно заради това, каза Рори Мефан от строителната компания "Пинакъл". Според експерта градът може да се сравнява с логистични центрове като Солун и Триест. Бъдещето на София е до няколко години да се превърне в дистрибуторски център на Украйна и Русия, потвърди Яп Уинд, мениджър в "Имо индъстри груп".

До няколко години София и по-големите градове, близки до границите, ще бъдат заобиколени от складови бази и логистични центрове. Това ще стане по-бавно в България и Румъния, защото страните разполагат с по-малка първоначална база за развитие, отколкото Централна Европа, обясни Влад Димитреску, представител на компанията "Пролоджик", Румъния.

Търсенето на индустриални имоти се променя основно заради консолидирането на логистичния сектор, каза Галина Димитрова от "Колиърс". Според нея е важно секторът на индустриални имоти да отговори на нарасналато търсене най-вече с гъвкавост и диверсификация. Това означава да се изграждат преди всичко т.нар. гъвкави сгради. Терени и площи, съобразени с изискванията на клиентите.

България е една от страните, в които наемите на логистичните площи са най-високи в ЕС. Те варират между 3.8 и 5.5 евро на кв. метър. За сравнение - в Централна и Източна Европа нивата са около 3 и 4.4 евро. Толкова са и наемите в Западна Европа.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти