Walmart отчете първия годишен спад на продажбите си от 1980 г.
Фотограф: Reuters
Най-голямата верига за търговия на дребно в света - Walmart, отчете първия годишен спад на продажбите си от 1980 г., съобщава Financial Times. Това подчертава предизвикателствата пред традиционните вериги от конкуренцията на онлайн платформи като Amazon, както и негативните ефекти от високия курс на щатския долар. Продажбите за финансовата година на компанията, завършила в края на януари, са спаднали с 0.7% до 482.1 млрд. долара. Walmart изтъква, че без валутните ефекти продажбите са щели да нараснат с 2.8%. Според данните на S&P Capital IQ това е най-силният спад на продажбите от 35 години. Компанията отчита забавяне на растежа си пет поредни тримесечия. Walmart посочва като основна причина спада на продажбите на пазарите във Великобритания, Китай и Бразилия.
Веригата също така понижава очакванията си за представянето през тази фискална година. Според новите прогнози продажбите ще останат без промяна спрямо досегашните очаквания за ръст от 3.4%. Според съобщението на компанията това отразява по-силните от очакваното негативни ефекти от валутните движения и загубата на приходи от затваряне на магазини.
В момента Walmart провежда най-мащабната реформа в половинвековната си история, за да се адаптира към бързите промени в поведението на потребителите. Макар да остава лидер на пазара в САЩ, делът на веригата в продажбите на дребно е спаднал до 9.2% спрямо 9.9% преди пет години. "През последните 10 години Walmart, изглежда, изостава по отношение на нуждата да преосмисли бизнес модела си в променените условия. Очевидно ефектът от това е негативен", коментира Мийл Сундерс, анализатор в консултантската фирма Conlumino. "Като се има предвид, че растежът вече идва от онлайн продажбите, Walmart ще трябва да положи значително повече усилия за развитие в тази сфера, ако иска да запази лидерството си в търговията в дългосрочен аспект", добавя той.
Още на capital.bg








