С 15% повече сделки по празниците регистрира първият в Италия портал за електронна бартерна търговия
Фотограф: iBarter
Първият в Италия портал за електронна бартерна търговия регистрира 15 на сто увеличение на сделките през коледните и новогодишните празници. Това съобщи пресслужбата на фирмата iBarter Srl в Торино, която притежава едноименния портал, предаде БТА. Най-активни са били секторите на хранителните стоки, напитките, бижутерията и артикулите за подаръци.
Компании и частни лица могат да се регистрират в две отделни категории, за да предлагат стоки и услуги. Разплащането става във виртуалната парична единица iBcredit, която е равна на 1 евро. Механизмът е максимално опростен: продавачът получава от купувача съответния брой виртуални парични единици, които използва за закупуване на необходимите му стоки и услуги от друг продавач. Например, винарска изба продава на ресторант определен брой бутилки червено вино, а инкасираните единици iBcredit използва, за да плати на строителна фирма за ремонтни работи, която пък на свой ред ги харчи за закупуване на необходимите й материали и тъй нататък.
Предимствата на този вид бартерни сделки са търговски и финансови. От търговска гледна точка фирмите са облагодетелствани от възможността да влизат в контакт с нови клиенти, увеличават фактурирания оборот без да използват пари в брой и без никакъв риск от неплатежоспособни купувачи, тъй като кредитът е гарантиран от собственика на портала.
Финансовите облаги са в това, че не се прибягва до банкови кредити и операции, а в момента на регистрацията всеки търговец получава първоначална гаранция, която зависи от неговия баланс за предходната година.
Компании с оборот от 0 до 1 милион евро годишно получават веднага 2300 iBcredit (съответстващи на 2300 евро) безлихвена гаранция за започване на бартерни сделки. Този кредит се удвоява, ако оборотът им е бил между 1 и 3 милиона евро и достига до 25 000 кредита за фирми с оборот от 10 до 25 милиона евро. Над тази сума кредитът е по договаряне.
Срещу това регистрираните търговци плащат годишна такса между 480 и 3000 евро, или повече, в зависимост от оборотно-кредитната категория, в която попадат. Компанията, собственик на портала, прибира 5% комисионна в евро върху стойността в кредити от всяка сделка.
Частните лица са освободени от всякакви такси и комисионни. Те могат да продават всичко, което законно притежават, независимо дали е ново или употребявано, както и да предлагат професионални услуги.








