Регистрация

Белгия няма да подпише търговското споразумение ЕС-Канада следващата седмица

Автор: Регал 14 октомври 2016

Областният управител на Валония Пол Маниет е заявил, че Белгия засега няма да даде подкрепа за споразумението, докато тълкувателната декларация към него не бъде променена, така че да има правно обвързващ характер.

Парламентът на белгийската провинция Валония днес реши да не упълномощава вицепремиера Дидие Рейндерс да подпише на 18 октомври двустранното търговско споразумение между ЕС и Канада, съобщиха местни медии, цитирани от БТА.

Областният управител на Валония Пол Маниет е заявил, че Белгия засега няма да даде подкрепа за споразумението, докато тълкувателната декларация към него не бъде променена, така че да има правно обвързващ характер. Медиите съобщават, че по-рано днес областният съвет (парламент) на федерацията Валония-Брюксел не е успял да се произнесе по същата тема заради липсата на кворум на насроченото заседание.

Досега очакванията бяха идната седмица Съветът на ЕС в Люксембург във формат министри на търговията да подпише споразумението и то да бъде окончателно парафирано на церемония в Брюксел на 27 октомври. Процедурата предвижда, дори ако на 18 октомври Съветът не постигне тази цел, споразумението да може да бъде заверено и "на подпис" до 27 октомври.

Европейската комисия, която договори споразумението и настоя за възможно най-бързото му прилагане, днес отказа да се обвърже с коментар по развитието на събитията. Досега пет държави - Австрия, Белгия, България, Румъния и Германия, изразиха възражения по сключването на споразумението с Канада. Германският конституционен съд вчера се произнесе в полза на подписването на документа, а България и Румъния се очаква да оттеглят възраженията си покрай договореното отпадане на канадските визи за техните граждани.

Представители на регионалните белгийски власти поясниха, че не налагат окончателно вето, а настояват за допълнителни преговори. По тяхно мнение преговорите следва да бъдат открити, щом ЕК твърди, че споразумението е много добро и полезно.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Без законова рамка и с краткосрочни наеми: фермерските пазари между потребителския интерес и правния вакуум Организаторите им настояват за законови регламенти и промени в старите общински наредби, които да дадат на потребители и производители сигурност и защита от нелоялната конкуренция
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти