Регистрация

Фермерски пазар пред сградата на земеделското министерство в София

Автор: Регал 25 август 2016

Участие вземат производители на плодове и зеленчуци, кисело мляко, сирене и кашкавал от краве, овче, биволско и козе мляко, биопродукти, хляб с квас, пчелен мед и още други местни храни

Фотограф: МЗХ

В Министерство на земеделието и храните (МЗХ) ще бъде открит магазин за биопродукти. Това съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева, която заедно с кмета на София Йорданка Фандъкова откри фермерски пазар пред МЗХ. Тя обясни, че през септември се очаква търговският обект да бъде завършен и открит. "Чрез Асоциацията на биопроизводителите в България ще покажем витрината на най-качествената храна, която се произвежда в страната ни", каза още Десислава Танева, цитирана от пресцентъра на министерството.

Министър Танева и кметът на София откликнаха на призива на производителите пред сградата на МЗХ да се провежда фермерски пазар. "Политиките в земеделието винаги са срещали подкрепа и разбиране в лицето на Столична община. Заедно ще намерим подходящото място тази инициатива да се превърне в седмична или месечна", допълни министърът.

Десислава Танева отчете, че независимо от трудностите в сектор "Земеделие" страната ни бележи ръст в производството във всички отрасли благодарение на направените промени в политиките за подпомагане в последните две години. По думите й най-съществен ръст има при традиционните храни, които българският потребител търси - плодовете и зеленчуците. "Това е посоката, в която трябва да продължим да се развиваме, за да може потребителят да има избор от българската храна", посочи още Десислава Танева.

Тя допълни, че към днешна дата в страната има 38 организации на производители, като организираността помежду им достига 6 %. "Този процент в началото на нашия мандат беше едва 0.5 %. Именно чрез тази организираност по различни европейски инструменти за финансова подкрепа може да реализираме такива инициативи като фермерските пазари" , категорична бе Танева.

В днешния пазар участие вземат производители на плодове и зеленчуци, кисело мляко, сирене и кашкавал от краве, овче, биволско и козе мляко, биопродукти, хляб с квас, пчелен мед и още други местни храни.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти