Регистрация

БДЗП не е регистрирало висока смъртност сред дивите птици

Автор: Регал 05 януари 2017

Източници на заразата обикновено са ферми с ниска хигиена

Не е регистрирана масова смъртност сред дивите птици при теренните дейности на експертите от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) към момента в страната, съобщават от дружеството за БТА.

Според специалистите от БДЗП стриктното спазване на превантивните мерки ще ограничи разпространението на птичия грип. Високите био-санитарни норми в птицефермите и личните стопанства са ключът за спиране на разпространението на птичия грип.

Наложената на 3 януари от Министерство на земеделието и храните забрана за лов на птици също е важна мярка, която ще намали риска от контакт с болни птици и разпространение на заразата. Тази мярка ще ограничи и риска от контакт на хора с вируса, което повишава риска от възникване на нови и опасни мутации.

Птичият грип съществува естествено в природата. Дивите птици също се заразяват и могат да бъдат носители, но практиката показва, че епидемията обикновено следва търговските пътища и източниците на зараза обикновено са ферми с ниска хигиена. Епидемиите нямат припокриване с миграционните пътища на птиците.

Трябва да се има предвид също, че вирусът може бързо да мутира, затова е важно да се наблюдават популациите на птиците, за да се търсят доказателства за появата на нови мутации, смятат от БДЗП.

Експертите предупреждават хората, които имат лични стопанства и отглеждат птици, да сигнализират, ако забележат необичайно поведение или умрели птици, както и да спазват висока лична хигиена, като измиват редовно ръцете си със сапун.

БДЗП призовава хората, които намират безпомощни птици, да не ги улавят и да не се опитват да ги спасяват. Гражданите могат да подават сигнали за болни или мъртви птици в цялата страна на спешния телефон за сигнали на Българска агенция по безопасност на храните - 0700 122 99 или на спешната телефонна линия - център 112, където сигналите за диви птици ще бъдат предавани в дежурния център на Изпълнителната агенция по горите.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти