Регистрация

НСИ отчете нулева инфлация през април

Автор: Регал 13 май 2016
Намалението през миналия месец при цените на храните и безаклохолните напитки е със средно 0.1%

С 22% е намаляла цената на краставиците през април
Фотограф: Анелия Николова

Инфлацията за април спрямо март е нулева, съобщи Националният статистически институт.

Намаление през миналия месец има при цените на храните и безаклохолните напитки - със средно 0.1%, на жилищата, водата и тока - със средно 0.7%, на жилищното обзавеждане и домакинските уреди - с 0.2%. В сектора на развлеченията и културата има намаление с 1.7% в сравнение с март, а в ресторантите и хотелите - с 0.5%.

Леко повишение на цените има в образованието - с 0.1%, при алкохола и тютюневите изделия - с 0.5 %, при облеклото и обувките - с 4.8%.

При храните спад на цените през април има при хляб "Добруджа" - с 0.3%, типов и ръжен хляб - с 0.8%, ориз - с 0.3%, макаронени изделия - с 0.9%, свинско месо - с 2.2%, малотрайни и трайни колбаси - с по 0.6%, мляно месо (кайма) - с 0.8%, прясно мляко - с 0.7%, кашкавал - с 0.4%, яйца - с 4.2%, млечни масла - с 0.4%, краставици - с 22.1%, пипер - с 9.6%, зелен лук - с 5.9%, листни зеленчуци - с 8.4%, пресни зеленчукови подправки - с 2.8%, газирани напитки - с 4.2%, бира - с 0.5%, и други.

Увеличили са се цените на бял хляб - с 0.1%, месо от едър рогат добитък - с 1.8%, агнешко месо - с 0.4%, месо от домашни птици - с 0.7%, кисело мляко - с 0.4%, сирене - с 0.1%, олио - с 0.7%, маргарин - с 3.1%, ябълки - с 1.6%, цитрусови и южни плодове - с 2.9%, домати - с 15.1%, маслини - с 1.8%, зрял боб - с 1.1%, леща - с 2.7%, картофи - с 1.1%, захар - с 1.5%, кафе - с 1.5%, и други.

При нехранителните стоки най-видимо е поевтиняването при централното газоснабдяване - с 14.4, при парното - с 5.1 на сто, пропан-бутанът е понижил цената си за месец с 2.5 на сто, а метанът - с 5.7 насто.

Нараснали са цените на цигари - с 0.9%, облекло и обувки - съответно с 3.3 и 7.9%, такса за битови отпадъци - с 0.7%, прахове за пране - с 1.4%, продукти за лична хигиена и козметични продукти - с 0.4%, и други.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти