Регистрация

Фермерите може да тръгнат с машини към София

Автор: dnevnik.bg 21 март 2011

"Не е изключено да тръгнем със селскостопански машини към София и да блокираме пътищата, макар че не искаме да пречим на останалите да си вършат работата." Това каза Татяна Жендова от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. Драстичните мерки ще бъдат предприети, ако не бъдат удовлетворени исканията на фермерите за правила в земеделието. На протеста край Добрич бяха изкарани 106 селскостопански машини.

Над 500 представители на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, Асоциацията на българските зърнопроизводители, Съюза на земеделските кооперации, Регионалния съюз на животновъдите, Националния пчеларски съюз, Българската асоциация на биопроизводителите. Към протеста на добруджанските фермери се присъединиха и техни колеги от Варненско.
 
Селските стопани са отхвърлили поканата на земеделския министър Мирослав Найденов, тъй като досегашните срещи с него не водят до никакви резултати. Очакванията им са управителният съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите (УС на НАЗ) да получат покана за среща от премиера Бойко Борисов. Фермерите продължават да държат на искането си за оставка на министър Найденов. Писмено поети ангажименти на най-високо правителствено ниво не са изпълнени в срок и никой не поема отговорност, твърдят стопаните. Те припомнят, че между сегашното правителство и асоциацията е подписан меморандум, но повече от година и половина няма ясни правила, гарантиращи условия за развитието на конкурентоспособно и устойчиво земеделие. Селските стопани настояват за незабавно изплащане на националните доплащания на всички производители, както и закон и правилник за възстановяване акциза на горивата за земеделски нужди.
 
Наложено е информационно затъмнение в Държавен фонд "Земеделие", казаха участници в протеста. Желанието им е да имат възможност да виждат какво очертават, а не да очертават обработваните от тях площи на празен екран. "И с GPS сме чертали, но се случва друг да обърка и да застъпи наши ниви и пак ни санкционират", разказаха куриози фермерите. Те недоумяват защо, след като всеки българин може да влезе със своя ЕГН в интернет страницата на НАП и да провери внесените осигуровки, земеделските производители да нямат възможност с номера си да проверят грешките си, заради които са санкционирани.
 
Три часа останаха днес селскостопанските машини на околовръстния пък край Добрич. Протестите ще продължат седмица.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти