Хартиените продукти са стабилни в кризата


Продажбите на салфетки, кухненски рула и тоалетна хартия се увеличават


Автор: Чавдар Димов, по данни на "Нилсен България" 09 август 2010



В едно друго време тоалетната хартия беше само една и изборът се свеждаше по-скоро до размера на рулата. Момичетата събираха интересни салфетки. Днес тоалетната хартия може да е ароматизирана, цветна (дори черна), рециклирана, че даже и с отпечатани вицове по нея. Салфетките пък са толкова много и различни, че надали някой вече ги събира. А пазарът роди продукти като кухненските рула, на които преди години никой нямаше и да обърне внимание, защото спокойно може да се мине и без тях, макар и за сметка на удобството.

Тоалетна хартия

Това е най-голямата от трите категории. Според данните на "Нилсен" през 2009 г. стойността на пазара е възлизала на над 56 млн. лева. За първите четири месеца на 2010 г. пък оборотите са за повече от 19 млн. лв., което представлява слабо повишение с почти 3% спрямо същия период на 2009 г.
Обемът на продажбите се измерва в брой продадени рула. През миналата година те са над 130 млн. броя. Подобно на стойността обемът през първите четири месеца на тази година се увеличава с почти 3% спрямо съответния период на 2009 г.
При опаковането на тоалетната хартия по-скоро няма стандарти. Производителите сами решават кои от характеристиките на продукта е необходимо да маркират. Най-често това са броят пластове, но в много от случаите липсва далеч по-релевантна информация за потребителите, като например колко къса има в едно руло или колко грама тежи то. За сметка на това често можете да се натъкнете на етикети като "Гигант", "Макси", "Мега" и др., в които всеки производител е вложил собственото си разбиране за размер.
Все пак последните една-две години показаха, че тоалетната хартия също има потенциал за развитие. На пазара започнаха да се рекламират и налагат марки, които залагат на по-високо качество и съответно са на по-високи цени. Един от големите български производители успешно развива две марки, които са позиционирани съответно в средния и високия клас продукти. Те попадат в първите пет марки на пазара заедно с още два български продукта. Това обяснява и факта, че 87% от количествата, продадени през 2009 г., са на български продукти.
Почти три четвърти от пазара се пада на опаковките с по четири рула. В периода от януари до април 2010 г. техният дял намалява в сравнение със същия период на 2009 г. Това се случва най-вече в полза на продажбите на опаковките с осем рула. Иначе възможностите са много и можете да намерите всякакви варианти – от единични рула до разфасовки с цели 48.
Нараства и популярността на трипластовите рула, които печелят позиции за сметка на двупластовите. Последните обаче все още държат повече от половината продажби в количество.

Салфетки

Салфетките също не са с богати възможности за сегментиране. И тук основните деления на категорията са според произхода на продукта, броя пластове, от които се състои една салфетка, и броя салфетки в една опаковка. Данните показват, че от септември 2009 г. до април 2010 г. българските продукти държат постоянен дял от 82% от продадените количества. В стойност числото достига до 75%.
През първите четири месеца на годината оборотът, реализиран от категорията, е за почти 4.5 млн. лева. Интересно е, че тук ръстът в сравнение с последните четири месеца на 2009 г. (септември - декември) е значителен – цели 14%. При това не се дължи на покачване на цените, а е напълно идентичен с ръста в продадените количества, който практически е на същите нива. За съжаление наличните данни не могат да ни покажат дали става дума за някаква сезонност на продажбите.
Данните за сегментацията по брой пластове в една салфетка показват, че потребителите залагат на практичното. Лъвският пай (84%) от обемите е за еднопластовия сегмент, който без съмнение е по-евтин от останалите. Това личи и от дяловете в стойност – еднопластовите салфетки реализират 74% от оборотите на категорията. За сметка на това с малко над 2% от обема двупластовите достигат до 7% в стойност, а трипластовите постигат цели 8.6% при едва 1.6% от продадените количества.
Разнообразието от разновидности на опаковките по брой салфетки е впечатляващо. От "Нилсен" са регистрирали цели 29 вида, като най-малката съдържа едва 12 броя, а най-голямата – внушителните 1000. Безспорно обаче най-популярна е опаковката от 100 броя, която реализира 45% от обема и 38% от стойността на пазара. Следва я опаковката с 50 броя салфетки, на която се падат 17% дял както в обем, така и в стойност. Нито един от останалите видове не достига до 10% дял.

Кухненски рула

Без съмнение това е най-младата категория. Кухненските рула са една от онези категории, които показват, че потребителите вече си позволяват да харчат една идея повече за удобството си. За периода януари - април 2010 г. категорията е реализирала продажби за над 2.2 млн. лева. Това представлява ръст от 10% в сравнение с последните четири месеца на 2009 г., а дори самият факт, че подобна категория расте в период на криза, е впечатляващ сам по себе си.
Продажбите в обем за първите четири месеца на годината са повече от 2 млн. броя и нарастват с 14% спрямо последните четири месеца на 2009 г.
Вносните продукти реализират малко над половината продажби, което е нормално за категория, която относително отскоро набира скорост в България. Българските продукти обаче печелят дял.
Сред кухненските рула най-популярни са двупластовите. На тях се падат 78% от обема и 71% от стойността на пазара. Следват ги трипластовите с 16% в обем и 19% в стойност. Своеобразен стандарт за пазара са опаковките от по два броя рула, които реализират 87% от продадените количества.

Разпространение и цени

Трите категории имат различия в начина на разпространение. Съвсем логично при тоалетната хартия няма канал, който да е силно изразен лидер. Все пак най-голям дял от обемите минават през най-големите магазини (над 300 кв.м), с 37% дял, следван от тези между 40 и 300 кв.м - с 28%. Този факт обаче е по-скоро показателен за развитието на търговията в страната и начина на пазаруване, защото при купуването на тоалетна хартия потребителите едва ли се фокусират върху определен вид магазини. Средната цена на опаковка е 1.62 лв. на ниво цял пазар. Най-високата й стойност е в канала на най-големите магазини, където достига 2.34 лв. и е далеч над средните цени в останалите видове магазини.
При салфетките ситуацията е идентична с тази разлика, че магазините над 300 кв.м концентрират малко по-голяма част от продадените количества. Освен това при средна цена за страната 87 стотинки за пакет най-скъпи са каналите на домашните потреби и смесените магазини съответно с 1.05 лв. и 1.02 лв.
При кухненските рула каналът на супер- и хипермаркетите над 300 кв.м реализира 57% от продажбите. Той е с над два пъти по-голямо значение от магазините между 40 и 300 кв.м, които продават 23% от общия обем. Това не е изненада, като се има предвид, че кухненските рула все пак са продукт за удобство и се очаква да са по-купувани именно в канала, който концентрира повече платежоспособни клиенти. Средната цена за опаковка за страната е 2.15 лв.