Когато молът Sky & More отвори врати в северните покрайнини на Рига през 2007 г., се очакваше луксозните му бутици и модерният супермаркет да примамват по-заможните латвийци на път за вкъщи. Действителността това лято oбаче се оказва съвсем различна, отбелязва Associated Press.
Посетителите са нищожно малко, а на горния етаж, където са магазините, е тихо като в библиотека. Най-тъжното в картината на Sky & More е, че тя не е характерна само за него, а по-скоро е отражение на състоянието на целия сектор за продажби на дребно в Централна и Източна Европа.
Ситуацията започна да се влошава в края на 2008 г. и се задълбочи през тази година, когато рецесията влезе в портфейлите на купувачите и започна да изпразва магазините. Ефектът е видим и в класацията на Deloitte на най-големите компании в Централна Европа за 2008 г. CE Top 500.
Анализът на сектора за потребителски стоки и услуги и транспорт показва, че през първото тримесечие на 2009 г. продажбите на компаниите са спаднали с 12.5% в сравнение с година по-рано, докато за цялата 2008 са нараснали с близо 15%. Спадът продължи да се задълбочава и през юни редица държави отчетоха двуцифрено понижение на продажбите на дребно (виж графиката).
През последните години благодарение на евтините банкови заеми и присъединяването на част от страните от региона към Европейския съюз секторът на потребителските стоки се превърна във втория по значение в Централна Европа след енергийния.
През 2008 г. компаниите от него генерираха 23.4% от общите продажби в топ 500 на класацията на Deloitte, докато представителите на енергетиката са осигурили 40.3% от общите продажби. Фирмите от сектора на потребителските стоки и услуги и транспорт са и едни от най-многобройните в класацията - една трета от всички участници.
Полско надмощие
Численото превъзходство на полските компании е смазващо - те са 69. Това е обяснимо, защото Полша е най-големият пазар в региона с население от над 38 милиона. Значението на страната ще нарасне още повече в бъдеще, защото това е единствената държава от региона, която все още не е в рецесия и вероятно полските купувачи няма да бъдат така притиснати от кризата и от необходимостта да пестят, както купувачите в другите държави. На следващо място по численост са компаниите от Чехия (18) и Унгария (13).
Начело на класацията на Deloitte за поредна година е полското поделение на Metro (Grupa Metro w Polsce), което през миналата година успя да увеличи продажбите си с над една трета. В подреждането са включени и транспортни фирми като украинската държавна железопътна компания, която заема второ място и унгарският холдинг Agrofert с активи в химическата, хранителната индустрия и земеделието, който е на трето място.
Поглед върху подредбата на най-големите компании в сектора за продажби на дребно показва, че много от големите чуждестранни компании имат поделения в Централна Европа, като например германската верига Metro или френската Carrefour. Групата Metro присъства в девет държави от Централна Европа и определено е чуждестранният лидер с годишни продажби в региона за миналата година над 10 млрд. евро. Следва я британската Tesco, която няма бизнес в България но периодично проучва местния пазар.
В същото време набират сили частни местни играчи и все по-уверено напускат пределите на родината си. Пример е литовската компания Vilniaus prekybа, собственик на друга литовска фирма в топ 500 - Maxima. Миналата година продажбите на Maxima нараснаха с 25%. Тя се утвърди като регионален гигант, който се разраства и извън пределите на района.
Освен в трите балтийски държави Maxima притежава и 31 магазина в България. Друг такъв пример е словенската верига Mercator, която не спира да планира разрастване на бизнеса си на Балканите, включително и България (виж стр. 48-49). Тя заема 46-а позиция в генералното класиране.
Въпрос на цена
Въпреки че напоследък имаше случаи големи вериги да напуснат някои регионални пазари (поредният бе, когато неотдавна Billa реши да се раздели с 25-те си обекта в Полша), в челото на класацията на Deloitte не настъпиха съществени промени през миналата година. Световната криза обаче може да промени статуквото в бъдеще. Компаниите от сектора на потребителските стоки и услуги ще търсят начини да намалят разходите и цените, за да привлекат онези клиенти, чиито решения силно се влияят от цената, прогнозира Deloitte.
Консултантската компания не очаква през 2009 г. растежът на продажбите в сектора да отбележи същите темпове, както в предишните години заради нарастването на безработицата и ограниченото предлагане на кредити в региона. Deloitte отбелязва, че в бъдеще потребителите ще съобразяват решенията си за покупка на стоки и услуги с цените повече, отколкото в близкото минало. Тенденцията вече се изразява с пренасочване на купувачите към ритейлъри с ниски цени. Клиентите не са спрели да пазаруват, но вече го правят по различен начин.
Много домакинства, както и фирми се стремят да намалят дълговете и да увеличат спестяванията си. В условията на висока безработица и недостиг на кредити най-потърпевши от тази ситуация се оказват разходите за потребителски стоки - от такива за подобрения на дома до електрониката. Резултатът е фокусиране на компаниите върху намаляването на разходите, за да предложат конкурентни цени.
Източната звезда продължава да блести
Според консултантската компания A.T.Kearney кризата увеличава привлекателността на развиващите се пазари в очите на големите международни търговски вериги. Рецесията направи достъпни много първокласни терени в тези държави и понижи цените на апетитни активи.
На фона на намаляващите продажби на родните пазари международното разрастване се оказва една от най-удачните стратегии за управление на риска, смятат от A.T.Kearney. Те изчисляват, че Източна Европа остава един от най-привлекателните региони за инвестиции в търговията на дребно, макар да отстъпва на Близкия и Далечния изток и Латинска Америка.
В индекса 2009 Global Retail Development Index, публикуван през лятото, попаднаха 9 държави от Централна Европа от общо 30 включени в изследването. Като най-атрактивни дестинации за инвестиции се посочват Русия, Словения, Латвия, Литва, Украйна. Това обещава интересни и динамични промени както в Централна Европа, така и в България.
Според Deloitte картината на бъдещия облик в сектора ще започне да се обрисува още през последното тримесечие на 2009 г. и тогава ще стане ясно доколко са успешни различните стратегии на компаниите за справяне със ситуацията.
