Бирата Guinness отбелязва 250-и рожден ден



Автор: Money.bg 23 септември 2009



Тази седмица Ирландия отбелязва 250-ия рожден ден на бирата "Гинес" (Guinness), неофициалната национална напитка в страната, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

През 1759 г. Артур Гинес, син на местен земевладелец, поема управлението върху малката пивоварна "Сейнт Джеймс гейт" в Дъблин. С това се ознаменува раждането на легендарната марка и една от най-големите истории за успеха в Ирландия. В момента се продават по 10 млн. халби с бира Guinness ежедневно в 150 страни по света.

Рожденият ден на "Гинес" ще бъде отбелязан не само в Ирландия, но и в Ню Йорк, Лагос и Куала Лумпур с тост: "За Артур!", който ще бъде последван от големи концерти и състезания.

Отбелязването на рождения ден на известната марка посреща Ирландия засегната от рецесията. Там потреблението на бира отбелязва спад от 4%, въпреки че "Гинес" съобщи, че продажбите й са се запазили.

Причини за спада в бирената индустрия са социалните промени, които водят до по-голяма консумация на вино и забавления у дома. Освен това продажбите са засегнати и от по-строгите правила за шофьорите, забраната за тютюнопушене на обществени места и растящото ниво на безработицата в страната.