Британската агенция Canadean: Разликата в акцизите на бирата в ЕС е твърде голяма



Автор: Даниела Стефанова, в. "Дневник" 15 януари 2009



Между цените на бирата в отделните пазари в Европейския съюз има значителни разлики и това се дължи на голямата разлика в акцизите, показват проучванията на британската агенция Canadean. През 2007 г. във Великобритания средната цена в евро на пивото, продавано в супермаркетите, е било малко над два пъти от цената на бирата, на която се търгува в магазините на дребно във Франция, и дори през 2008 г., когато паундът поевтиня, цените останаха 1.8 пъти по-високи. Германия е популярна дестинация за шведите и е лесно да се каже защо, като се има предвид, че средната цена на бирата там е 60% от продаваната в Швеция. Пак не е трудно да обясни и защо любителите на пивото във Финландия пътуват до Естония, където средните цени на напитката са с 40% по-ниски от тези във Финландия.

България според класацията на Canadean заема първо място с най-евтината бира в общността. Средната й цена е около 65-70 евроцента. Близо до нея са Словакия, Румъния и Литва. На противоположния край са Ирландия, където да си купиш бира, трябва да броиш над 3.5 евро, Финландия с малко под същата цена. Великобритания - около 2.5 евро.

Според анализаторите от Canadean причина за силните ценови разлики е широкият диапазон на акцизите, които плащат пивоварните в отделните страни. Европа остава разделена между пазарите с високи налози като Скандинавия и Великобритания и нискоакцизините, каквито са страните от Централна и Източна Европа и Средиземноморието. Акцизът на литър бира се движи от 21 евроцента в България до 1.59 евро във Финландия. Тези широки разлики в акцизите водят до също толкова големи различия и в цената на бирата, което кара потребителите и търговците на черно да пресичат границите и да се възползват от по-ниските цени в другите държави. Тъй като ЕС е в процес на интеграция на все повече държави от Източна Европа, необходимостта от дебат и действия стават важни повече от всякога, смятат анализаторите. Дори Германия, която исторически преуспява от износ, започва да се замисля върху загубата на собствените си потребители, които прекосяват Чехия, за да купуват бира.

Така, въпреки че вече са минали 16 години от приемането на директивата, с която ЕС декларира намерението си, се хармонизира структурата на акцизите за алкохолните напитки, за да насърчи създаването на вътрешен пазар, а напредъкът в тази посока все още е минимален, смятат анализаторите.

Според Атанас Ошавков, директор правни въпроси и корпоративни комуникации в "Каменица" АД, нивата на акцизната ставка за пиво в България са съизмерими с тези в Малта, Латвия, Румъния, Чехия и дори Германия, а именно - близко до или на минималните акцизни нива, определени в ЕС. От друга страна, БВП на България на човек от населението е най-нисък в общността, а според статистиката цената на пивото в магазините в България е най-ниска в целия ЕС. В момента в България има остра конкуренция на пазара на бира, което принуждава пивоварните да поддържат относително ниски цени, ако не искат да загубят пазарен дял. Това са пазарните условия в България и нашите надежди са свързани с повишаване на покупателната способност на хората в България в бъдеще, каза Ошавков.

Малките независими пивоварни ще плащат 50% акциз


От 1 януари 2009 г. малките пивоварни, които произвеждат под 200 хектолитра бира, ще плащат вместо досегашните 1.50 лв. на хектолитър за градус плато по 0.75 лв. Това предвиждат промените в Закона за акцизите и данъчните складове. Последно акцизът върху бирата се качи през 2005 г. и оттогава досега е 1.50 лв. Това е минималната ставка в ЕС. Преференцията ще ползват няколко пивоварни - "Ломско пиво", "Пивоварна Плевен и ко", софийските бирарии "При кмета" и "Ривърсайд", белгийската пивоварна в Трявна и тази в с. Труд.