Началото на тази история е през 1910-1911 г. Тогава Рудолф Пицка от Чехия и неговият екип решават, че заради централното положение и жп връзките районът на Горна Оряховица е подходящ за строежа на захарна фабрика. Младият инженер-химик Пицка, който е работил в захарно производство в Чехия, Румъния и Сърбия, успява да си осигури финансиране от Пражката кредитна банка и от няколко чешки и български индустриалци и изгражда "Захарни заводи" - Горна Оряховица. Българската държава помага на зараждащия се сектор с хиперсолени мита при вноса на захар, с което осигурява гарантиран пазар на новите фабрики.
С годините и заводът, и секторът като цяло претърпяват много трансформации. Регионът около Велико Търново и Горна Оряховица се превръща в своеобразен клъстер на производители на вафли, бисквити и сухи пасти. Днес тази "сладка зона" затвърждава статута си на индустриален център за сладкарски изделия, който съчетава исторически традиции с експанзия на местни производители.
Четете пълния текст на сайта на "Капитал"
