Търговските вериги в САЩ със слаби продажби през януари



Автор: broker.bg 08 февруари 2008



Веригите за търговия на дребно в САЩ обявиха най-слабите продажби за месец януари от четири десетилетия насам, съобщава Broker.bg.

Очевидно на потребителите в САЩ им идват в повече високите цени на бензина и храните, агонизиращият пазар на жилища, както и влошаването на състоянието на пазара на труда. Те не се чувстват в състояние да правят големи покупки и харчат само за най-необходимото.

Картината е лоша както за дискаунтърите от типа на Wal Mart, така и за търговките центрове тип мол, станали особено популярни и в България напоследък.

Индексът на UBS-ICSC, следящ продажбите на 43 търговски вериги, отчита ръст от 0.5% за януари по предварителни данни. Прогнозите бяха за покачване от 1.5%. Според статистиката представянето за изминалия месец януари е най-лошото от 1970 година насам, откакто съществуват данни за показателя. Потребителските разходи съставляват две трети от икономическата активност в САЩ.

Wal Mart обяви ръст на продажбите от 0.5% в магазините, открити преди повече от година, което не отговори на очакванията на анализаторите за 2% увеличение. Компанията се представя добре при продажбата на хранителни стоки, но продажбите на мебели са слаби. Въпреки това тя няма да промени прогнозата си за размера на печалбата за четвъртото тримесечие.

В Target положението е по-тежко. Компанията е отчела спад на продажбите от 1.1%. Анализаторите предричаха спадът да бъде два пъти по-нисък, или 0.6%. JC Penny обяви спад от 1.9%, при очаквано понижение от 6.3%. Costco обаче впечатли с ръст от 7%.