Великобритания планира данък "захар" за безалкохолните напитки



Автор: Регал 17 март 2016



Великобритания ще въведе данък "захар" за безалкохолните напитки в срок от две години, за да се справи с все по-голямата криза от затлъстяване, каза финансовият министър Джордж Озбърн в изявление в сряда, което изненада здравни активисти и разгневи производителите на напитки, съобщава Ройтерс. Това се случва само няколко месеца, след като през ноември м.г. правителството отхвърли подобно предложение.

Великобритания се присъединява към Франция, Белгия, Унгария и Мексико, които са наложили някаква форма на данък върху напитките с добавена захар, а в скандинавските страни подобни данъци, с различна степен на успех, се прилагат вече в продължение на много години.

Новината свали цената на акциите на някои компании от сектора с 1 до 3%, а от британската федерация на производителите на храни и напитки заявиха, че данъкът на Озбърн е част от "политически театър".

В отговор Озбърн изтъкна, че затлъстяването, сърдечно-съдовите заболявания, диабетът и други заболявания струват на икономиката на Великобритания 27 милиарда паунда годишно и са огромна финансова тежест за държавата.

"Експертите прогнозират, че в рамките на едно поколение повече от половината от всички момчета и 70 на сто от момичетата може да бъдат с наднормено тегло или затлъстяване", отбеляза той.

Данъкът ще се прилага за напитки с общо съдържание на захар над 5 грама на 100 мл. По думите на Озбърн кутия "Кока-кола" например обикновено съдържа девет супени лъжици захар.

Таксата ще се движи между 18 пенса на литър до 24 пенса при по-високо съдържание. Двулитрова бутилка Pepsi в момента се продава за около 2 паунда в страната.

Озбърн призна, че поскъпването може да е за сметка на потребителите, но заяви, че събраните средства ще бъдат изразходвани за финансиране на спорта в училищата.