Натискът на конкуренцията принуди Starbucks да иновира своите продукти*



Автор: Капитал 02 февруари 2015



През 1990 г. изглеждаше абсурдно за повечето американци да дадат 2 долара за кафе. Starbucks промени представите на хората за вкуса на кафето и за удоволствието, което може да се изпита от него." Думите са на автора от The New Yorker Джеймс Суровиецки в статия за веригите за бързо хранене в САЩ.

Днес Starbucks далеч не се занимава само с кафе. В генерален план за развитието си през следващите пет години компанията разказа наскоро за редица нови проекти, с които иска да разширява бизнеса си. Разбира се, кафето остава в центъра на нейния фокус, но към него се прибавят нови ниши и продукти: от това вечер в заведенията да се сервират вино и бира, през засилване на бизнеса с храни до дигитализиране на голяма част от услугите.

Последните години не бяха лесни за Starbucks - бореше се с икономическата среда и натиска на конкуренцията, която непрекъснато расте. Само един пример може да онагледи ситуацията – стратегията на веригата за сандвичи McDonald‘s да се развива и в бизнеса с кафе със своя бранд McCafe сериозно застраши успеха на Starbucks. Стотици други малки и големи компании отварят шикозни кафетерии за капучно и кафе лате по света. Затова Starbucks се видя принудена да иновира непрекъснато своите продукти и това очевидно дава първите резултати.

Още

*Оригинално заглавие - Много повече от кафе