HP обмисля да се разцепи на по-малки компании



Автор: Капитал Daily 07 февруари 2013



HP е в процес на сериозни анализи за своето бъдеще. Една от вероятните възможности е разцепването на компанията на няколко по-малки фирми, твърди онлайн изданието Quartz. По този начин водещият производител на компютри в света ще се опита да запази позициите си и да върне интереса на акционерите. Крайно решение не е взето, но темата е била обсъждана като възможен вариант.

Възможен, но краен вариант

Според източници на онлайн изданието ZDNet обаче HP иска да остане едно цяло. Разделянето на по-малки компании се разглежда като краен вариант и то само за определени случаи. Един от тях е подробен анализ на всяка бизнес група. Тези, които не отговарят на целите на компанията, може да бъдат продадени или премахнати. HP дори е готова да се разделя с бизнеси на по-ниски цени и неблагоприятни условия, отколкото е очаквала първоначално, казва компанията в редовния си доклад за Американската комисия по ценните книжа и борсите (SEC).

Акционерен натиск

Според Quartz основната причина за тези промени е натиск от акционерите на компанията. Те вярват, че тя струва повече, и очакват по-голяма възвращаемост за инвестициите си независимо дали HP е едно цяло, или е разделена на няколко компании.

Междувременно анализаторите от IDC обявиха, че HP запазва лидерството си на пазара на персонални компютри и за 2012 г. Компанията е реализирала добри продажби през последното тримесечие на миналата година особено на фона на по-голямото от очакваното понижение на самия PC пазар. На втора позиция е Lenovo, а на трета Dell.