Компанията за опаковъчни решения Multivac съобщи, че организира изложба под мотото "Световната продоволствена криза и извърлянето на хранителни продукти". Изложбата е в рамките на инициативата Save Food и ще продължи до 11 май 2012 г. Намира се в централата на Multivac в Волфертшвенден и е насочена преди всичко към образователни центрове и училища.
Save Food обединява настроенията на различни групи от промишлените среди, политиката и обществения живот срещу безконтролното изхвърляне на храни. Освен това инициира мащабни мерки срещу загубите и похабяването на хранителни продукти по веригата производител- потребител.
Инициативата е създадена в началото на 2011 г. от Организацията по прехрана и земеделие към ООН и Международен панаир Дюселдорф в рамките на "Интерпак" 2011 г. Президент на Interpack по това време е главният финансов директор на Multivac Кристиан Трауман.
По повод на откриването на изложбата Кристиан Трауман подчерта социално-икономическата отговорност на опаковъчната индустрия към световното явление на похабяване и изхвърляне на хранителни продукти. Според него този клон на индустрията може значително да допринесе за дългосрочното развитие на слаборазвитите и развиващите се държави. "В тези държави можем да гарантираме на местни производители на хранителни продукти достъп до специфични материали и технологии за опаковане, да им помогнем да произвеждат продукти с по-дълъг срок на годност, които могат да се транспортират и по по-ефективен нискоразходен начин, правейки ги по- атрактивни за продажба", добави той.
В основата на инициативата Save Food са три изследвания на Организацията по прехрана и земеделие към ООН, които за пръв път бяха представени при създаването на инициативата. Две от тях отразяват причините и мащабите на похабяваните и изхвърляни количества хранителни стоки в световен мащаб, и за пръв път оценяват как опаковките биха намалили тези загуби. Третото изследване се насочва към опаковъчната индустрия и изисква от нея да допринесе за безопасността на хранителните продукти, да удължи срока им на годност и да стимулира дългосрочен ръст в консумацията на развитите държави.
