Датският производител на бира Carlsberg планира да изкупи и останалите 15% от руското си подразделение "Балтика" и да го отпише като публична компания. Пивоварната очаква да плати до 6.5 млрд. датски крони (1.15 млрд. долара) за дела, а сделката трябва да приключи още тази пролет, съобщиха международните медии.
За 2011 г. четвъртият по големина пивовар в света отчете консолидирана нетна печалба в размер на 5.69 млрд. крони (1.01 млрд. долара). Заради силната конкуренция компанията изгуби част от пазара си в Русия, като делът й намаля до 37.4 от 39.2%. Въпреки това Carlsberg остава най-големият производител на бира в страната.
През 2012 г. Carlsberg очаква печалбата й да се запази на миналогодишното ниво. "Въпреки че 2011 беше тежка година, с нарастващи разходи за производство и труден руски пазар, резултатите ни в Северна и Западна Европа и в азиатския регион останаха силни", заяви главният изпълнителен директор Йорген Бул Расмусен.
Източна Европа и Русия са осигурили близо 30% от приходите на Carlsberg през 2011 г. Според компанията изкупуването на останалите акции от "Балтика" незабавно ще подобри печалбата й. Групата планира да предприеме мерки за отписването на руската фирма при първа възможност, като очакванията са това да стане до месец май 2012 г.
