Фирмите за луксозни стоки продължават да печелят от азиатските купувачи



Автор: Капитал Daily 10 февруари 2012



Още две компании за луксозни стоки отчетоха по-добри от очакваните резултати за 2011 г. благодарение на силното търсене в Азия и предпочитанията на китайските туристи да пазаруват в европейските бутици. Френската група Hermes, която е известна с чантите си Kelly и якетата си от крокодилска кожа, през миналата година е увеличила продажбите си с 18.3%. Германската компания Hugo Boss също отчита 19% по-големи приходи, което е над очакваните 15-17%. Прогнозите и на двете групи за 2012 г. са ръстът да продължи.

Над прогнозите

Приходите на Hermes за 2011 г. са достигнали 2.84 млрд. евро, а увеличението на продажбите е било доста над прогнозираните 15-16%. Компанията значително е подобрила и нормата си на печалба, която е надвишила 30% спрямо 27.8% през 2010 г. Продажбите в Азия са достигнали 1.3 млрд. евро, което е ръст от 16.8% (29.4%, ако се изключи Япония). В Европа компанията е пласирала с 16.3% повече стоки, като общият им обем е бил в размер на 1 млрд. евро.

Hugo Boss отчита 2.06 млрд. евро продажби за миналата година. Печалбата на групата преди лихви, данъци и амортизации е скочила с 34% до 469 млн. евро, което е над прогнозираното увеличение от 25-30%. Чистият финансов резултат за годината е с 53% по-висок от 2010 г. и възлиза на 284 млн. евро. Резултатите за последното тримесечие на годината също са се оказали по-силни от очакваните, става ясно от официалното съобщение на компанията.

Оптимистични очаквания

Прогнозите за тази и следващите години също са оптимистични. Hermes очаква продажбите й през 2012 г. да нараснат най-малко с 10% и за първи път да надминат 3 млрд. евро. Компанията планира да продължи инвестициите си в разширяване на производствения капацитет и дистрибуторската мрежа. Hugo Boss пък предвижда утрояване на продажбите в Азия между 2010 и 2015 г. основно заради Китай. Преди няколко месеца компанията повиши прогнозата си до 2015 г., като продажбите се планира да нараснат до 3 млрд. евро вместо до 2.5 млрд. евро, а печалбата да достигне 750 млн. евро вместо 500 млн. евро.

Другите в сектора

Заради увеличаващото се търсене на луксозни стоки от страна на богатите китайски купувачи силни резултати наскоро отчетоха и други компании в сектора. LVMH, която държи 22% от Hermes и е известна с бранда си Louis Vuitton, обяви значителен ръст на продажбите в Азия за миналата година и отлични прогнози за 2012 г. Швейцарската група Richemont също съобщи, че увеличението на продажбите се е запазило и през последното тримесечие на 2011 г. Макар че британската марка Burberry регистрира рязко забавяне на ръста на продажбите в САЩ за третото тримесечие на финансовата си година, оттам също казаха, че търсенето в Азия остава силно.