В момента в парламента се работи по законодателни промени, които да премахнат регистрацията по Търговския закон на земеделски производители, предлагащи продукцията си на тържища. Това стана ясно от изказване на агроминистъра Мирослав Найденов на среща със зеленчукопроизводители в Пазарджик. Той обясни още, че промените ще бъдат готови до месец.
До миналата година малките фермери продаваха свободно продукцията си на тържища, като за целта им беше необходима единствено регистрация за земеделски производител. Според промени, обнародвани в Държавен вестник през декември, обаче те вече са длъжни да се регистрират и по Търговския закон и да водят счетоводство.
От земеделското министерство съобщиха, че мярката е целяла да пребори т.нар. прекупвачи по борсите. Зеленчукопроизводителите обаче твърдят, че разходите им ще се увеличат сериозно и има нагласи за започване на протести.
"Връщаме нещата по стария ред, защото ще пострадат най-дребните производители", е казал днес Мирослав Найденов на среща с над 200 зеленчукопроизводители в Пазарджик. Очаква се промените да бъдат готови до месец.
