Голяма част от сделките със зърно стават "на скрито" извън борсата



Автор: Капитал Daily 11 януари 2012



Оборотът на Софийската стокова борса (ССБ) за 2011 г. възлиза на малко над 527.05 млн. лв., което представлява ръст от 31% на годишна база. Резултатът е и вторият най-висок след рекорда през 2008 г., става ясно от отчета на борсата. Сключени са общо 1199 сделки при средна стойност от 439 500 лв. Остава обаче нерешен проблемът с търговията със зърно, която преобладаващо се извършва извън борсата, с което се скрива прозрачността на сделките и има възможност за укриване на данъци, коментираха от ССБ.

Въпреки кризата на капиталовите пазари, стоковите борси по света, включително и софийската, която тази година стана на 20 г., отчитат добри резултати, коментираха от тържището. И допълниха, че имат основания да се надяват и през 2012 г. да отчетат по-добри резултати.

Доминиращите сделки

За поредна година се утвърждава тенденцията на пода на борсата да се сключват основно сделки с нехранителни стоки и в частност с горива и енергоносители. В кръг "Нехранителни стоки" са сключени рекорден брой сделки – 1146 (при 812 през 2010 г.), като общата им стойност е била 524.77 млн. лв. Сделките в кръг "Зърно" са на второ място по значение - 22 на брой с оборот от 1.28 млн. лв. Търговията при храните обхваща 31 сделки за малко над 1 млн. лв. "За поредна година сме свидетели на нежеланието на пазарните субекти от хранително - вкусовия сектор да излязат на "светло" и да търгуват на борсата", коментират от ССБ в годишния си отчет.

Енергоносителите движат търговията

И през 2011 г. най-много сделки са сключени с нехранителни стоки. Средната стойност на сделка на този борсов кръг е малко над 457 хил. лв., т.е. над средната за сделка на ССБ. От борсата отчитат, че често държавни и общински структури купуват масово горива през тържището.

Търгуваните обеми енергоносители (горива и енергийни материали) формират 89.85% от общия оборот на кръга или 471.52 млн. лв. Увеличението на изтъргуваните горива (бензин, дизел, пропан-бутан, газьол и др.) на годишна база е 33%. На второ място са сделките с метали и метални изделия – 6.84%, които са с оборот от 35.87 млн. лв. Там ръстът е 36% на годишна база. Традиционно през годината бяха сключени множество сделки с черен и цветен скрап, отчитат от ССБ. Химикалите и химическите продукти са с дял от 1.67%, промишлените изделия са с дял от 0.87%, а дървесината и хартията с 0.77%.

Особености на търговията със зърно

През 2011 г. преобладаващата част от сделките със зърно са се сключвали извън борсата, отчитат от ССБ. "Не е логично сделки за 10 или 20 хил. т пшеница да се сключват извън стоковите борси. Това означава, че има какво да се крие", коментира Васил Симов, изпълнителен директор на ССБ. България има сделки за износ на зърно за хиляди тонове, които се сключват "на четири очи", без да се знае дали за стоката са платени всички данъци и такси, допълва Симов. И все пак въпреки че оборотът на кръг зърно е 0.24% от общия, той все пак е на стойност от над 1 млн. лв. и отчита ръст от 36% в сравнение с 2010 г.

Олиото е най-продаваната стока при храните

При хранителните стоки най-продавано е олиото, като сделките с него имат дял от 36% и оборот от 360 хил. лв. Второто място е за варивата (най-вече боб), които са с дял от 26%. През 2011 г. са регистрирани и сделки за различни видове консерви, предимно зеленчукови. Общият оборот на тази група е над 180 хил. лв., което представлява дял от 18% в кръга на хранителните стоки. На четвърто място е една от основните борсови хранителни стоки – готварската сол с дял от 11% и оборот от близо 108 хил. лв. Семената за посев и фуражни смески са с дял от 7%, а на брашното се пада 2% от търговията. Често обаче хранителните стоки се продават на тържища, тъй като там стоката може да се види за разлика от борсовите продажби, коментираха от борсовия оператор.