Оптимизмът на търговците - запазване на нивата на продажбите



Автор: capital.bg 24 ноември 2011



Очакванията на търговците в България за оборотите им за Коледа и Нова година са разнопосочни. Подобно на колегите си от Западна Европа някои са песимисти и очакват по-слаби обороти в сравнение с празниците в края на 2010 г.

Други очакват оборотите да се запазят на миналогодишните равнища, а трети – да са по-високи. Дори и очакванията за запазване на оборотите обаче може да се считат за оптимистични на фона на нарастващата дългова криза, слабия ръст на приходите в търговията на дребно и увеличаващите се спестявания на гражданите в банките.

Запазване на приходите – при бързооборотните стоки


Магазините за хранителни стоки очакват запазване на оборотите на празничните нива от 2010 г. или лек спад. "Прогнозата ни за нивата на оборотите за празниците е да се запазят като миналогодишните. Нямаме топ три на най-продаваните артикули, защото миналата година от нашите магазини се купуваше всичко.

Просто защото тъкмо бяхме стъпили на пазара", коментира управителят на "Лидл България" Милена Драгийска–Денчева. Според нея може да има лек ръст на оборотите заради промоциите, които ще предложи дискаунтърът.

В тях щяло да има артикули, които досега веригата не е продавала на нашия пазар. Изпълнителният директор на "Меркатор груп" (оперира в България със супермаркети и мегамаркети "Рода") Марин Тодоров смята, че продажбите ще се запазят. Заради поевтиняването на стоките обаче той смята, че може да има лек спад в сумите, които домакинствата ще похарчат.

При дрехите спадът ще продължи

На фона на техните прогнози очакванията на управителя на магазини "Хот спот" Васил Райчев са доста песимистични. "За съжаление очаквам по-слаби продажби в сравнение с миналогодишните около Коледа. Потребителите се насочват към по-евтини стоки и към стоки от намаления. Ситуацията е такава, че ако не правиш промоции, не продаваш.

Същото беше и през миналата година, каза Васил Райчев. Затова управляваната от него верига ще трансформира някои от магазините си в аутлети за маркови дрехи. "Цената е толкова изкушаваща, че клиентите не мислят и веднага купуват", каза Райчев. Той смята, че няма сила, която да накара клиентите да купуват. Те се интересували само от това да направят изгодна сделка.

Оптимистът

С най-положителни очаквания сред търговците е собственикът на "Технополис" Божидар Колев. Той очаква, че през тази година празничните обороти ще са по-високи от миналогодишните. "Очаквам, че за празниците ще имаме по-добри продажби от миналогодишните, защото тази есен пазарът е по-силен. Седмицата около Коледа е 5 пъти по-силна от една нормална седмица, а оборотите през декември са 2 пъти по-високи от останалите месеци със средни продажби", каза Колев.

Собственикът на "Технополис" обясни, че традиционно за коледните празници най-продавани са телевизорите, лаптопите, фотоапаратите, видеокамерите, видеоигрите. "Очаквам, че през тази година ще имаме добри продажби и на таблетите", каза Колев.

Той обясни и разминаването между очакванията на българските търговци и колегите им от Западна Европа така: "В Западна Европа в края на миналата година имаха рязко възстановяване на продажбите, а тогава при нас възстановяването беше по-плавно."

Все пак дори и да има ръст, той най-вероятно наистина ще е малък. Данните на НСИ за септември показват едва 3% увеличение на оборотите в сектора търговия на дребно. От друга страна, БНБ изнесе данни, според които депозитите на гражданите за септември са достигнали рекордните 29.6 млрд. лв., т.е. българите продължават да пестят.