Регистрация

Трябва да се подобри политиката за веригата за доставки на храни, се посочва в доклад

Автор: Регал 14 ноември 2016

В доклада на експертната група за селскостопанските пазари се призовава за приемането на нови европейски правила за някои нелоялни търговски действия

Експертната група за селскостопанските пазари, председателствана от бившия холандски министър на земеделието и университетски преподавател Кес Верман, представи днес доклад за състоянието на веригата за доставки на хранителни стоки, съобщи БТА. В отговор на опасенията, че земеделските производители са основните потърпевши от ценовата нестабилност и продължителното поддържане на ниски цени, експертната група посочва, че политиката, с която се уреждат въпросите, свързани с веригата за доставки на храни, може и трябва да бъде подобрена. В доклада се призовава за приемането на нови европейски правила за някои нелоялни търговски действия, уточни ЕК в съобщението си, цитирано от БТА.

Другите препоръки се отнасят до увеличаване на прозрачността на пазара, повишаване на сътрудничеството между земеделските производители и улесняване на техния достъп до финансиране. Експертната група препоръчва подобряване на прозрачността на пазара и въвеждане на задължително докладване на цените и предоставяне на по-навременни и стандартизирани данни.

Заради нелоялните търговски действия се посочва, че макар доброволните инициативи да са полезни, те не са достатъчни за въвеждане на действащо и независимо правоприлагане. Затова е необходимо да се приеме европейско законодателство. Препоръчва се въвеждането на задължителни писмени договори, които биха били от полза и за земеделските производители.

Отбелязана е ролята на Европейската инвестиционна банка и участието й в разработването на механизъм за осигуряването на кредити за износ на земеделски стоки.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Пазарът на кафе в България расте и през 2023 г. Ръстът е 12% и е резултат от вдигането на цената с 16%. Най-значим дял в продажбите има мляното кафе
Икономическият принос на "Лидл България" за 2023 е 2.7 млрд. лв., отчита ИПИ От този ефект са извадени плащаните от веригата преки данъци, които през миналата година са 51 млн. лв.