Регистрация

Русия е спряла вноса на над 1000 тона ембаргови продукти за една година

Автор: Регал 30 октомври 2015
Загубите на страните от ЕС от първата година от продоволственото ембарго са 5.2 милиарда евро

Фотограф: Юлия Лазарова

Руските служби за защита на потребителите и за ветеринарен и фитосанитарен контрол за една година са предотвратили вноса на над 1000 тона стоки, обект на руското хранително ембарго, се казва в съобщение на митническите служби, цитирано от ТАСС и БТА.

От септември 2014 г. до септември 2015 г. са унищожени 404.8 тона стоки, а 777 тона са върнати в Казахстан, Беларус и други страни, се посочва в съобщението. Наложени са и глоби на стойност малко над 4 милиона рубли (към 61 хил. щатски долара).

Загубите на страните от ЕС от първата година от продоволственото ембарго на Русия са 5.2 милиарда евро, а компенсациите за пострадалите са недостатъчни, според европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоган. През септември Европейската комисия реши да отпусне 500 милиона евро за компенсиране на пострадалите от селскостопанската криза в ЕС.

ЕС въведе икономически санкции срещу Русия на 1 август 2014 година, които после продължи до края на януари 2016 година. През август 2014 година Русия въведе ограничения за вноса на стоки от страни, въвели санкции срещу нея: САЩ, ЕС, Канада, Австралия и Норвегия. Забраната включва внос на месо, колбаси, риба и морски продукти, плодове и зеленчуци, както млечни продукти. Продоволственото ембарго беше продължено с една година до 6 август 2016 година, а списъкът на страните беше разширен с Албания, Черна гора, Исландия и Лихтенщайн.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Пазарът на кафе в България расте и през 2023 г. Ръстът е 12% и е резултат от вдигането на цената с 16%. Най-значим дял в продажбите има мляното кафе
Икономическият принос на "Лидл България" за 2023 е 2.7 млрд. лв., отчита ИПИ От този ефект са извадени плащаните от веригата преки данъци, които през миналата година са 51 млн. лв.