Регистрация

Кражбите растат рекордно през 2011 г.

Автор: Николета Христова, по Global Retail Theft Barometer 04 април 2012

Кражбите от магазините са един от сериозните източници на загуби за търговците. Крадат не само клиентите, но и служителите. Служителите крадат не само стоки, но и пари в брой. Други източници на загуби са грешки в документацията, пропуски в инвентаризацията и недоглеждания при доставките. В добрите времена, когато продажбите вървят добре и печалбите са големи, тези загуби не са толкова фатални. В ситуацията на продължаваща финансова криза обаче ограничаването им става все по-важно. А и съвсем логично заради кризата се краде повече.

Загубите на търговците в световен мащаб през 2011 г. са се увеличили и са достигнали 119 млрд. долара според данните на изследването "Глобален барометър на кражбите". Това е 1.45% от стойността на продажбите и бележи ръст от 6.6% в сравнение с предходната година. Според проучването това е най-голямото увеличение от 2007 г. насам. (През тази година проучването обхваща и страни извън Европа.) Най-голям е ръстът на щетите от кражби в Европа – почти 8%, следвана от Северна Америка с 6%. Най-малък е в Азиатско-тихоокеанския район – само 0.8%.

Страните, в които търговците отбелязват най-големи загуби, са Индия, Русия и Мароко, а с най-малки – Тайван, Хонконг и Швейцария.

Според проучването най-много от кражби страдат магазините за дрехи, аксесоари и козметични продукти, а най-малко – за обувки, спортни стоки и за алкохол.

Разбира се, дори и в "най-пострадалите" типове магазини зависи доколко е лесна кражбата на дадена стока. Аксесоарите например се крадат по-лесно от дрехите. Затова и при тях процентът на загубите е двойно по-голям от общия процент на загуби в категорията "облекла". При козметиката продуктите за бръснене също имат почти двойно по-висок процент кражби от общия за категорията. В хранителните магазини, които са в средата на класацията по загуби, най-много се крадат пакетирано месо и сирене. Причините са сравнително ясни – търсят се повече и опаковките им са по-удобни за криене.

Компаниите, участвали в проучването, посочват, че най-често се крадат скъпи продукти на големи международни или местни марки. В между 10 и 30% от случаите става дума за продукти, появили на пазара в последните две години.

Според барометъра преобладаващото мнение е, че 43.2% от загубите се дължат на кражби от клиентите, докато 35% са причинени от служители. Търговците в Северна и Латинска Америка отдават по-голям дял от щетите си именно на служителите, докато в останалата част от света е обратното.

Данните сочат, че търговците са загубили заради крадливи клиенти 51.1 млрд. долара, а от непочтени служители - 41.7 млрд. долара. Вътрешните грешки като объркани цени и счетоводни пропуски са ощетили компаниите с 19.3 млрд. долара, а криминалните измами на дистрибутори и транспортни компании - с 6.6 млрд. долара.

Европа на общия фон

В Европа ситуацията не е много по-различна от тази в останалия свят. Загубите са средно 1.39% от стойността на общите продажби, или 48.6 млрд. долара.

Най-големи са щетите в Русия (1.74%), Турция (1.63%) и Чехия (1.53%). Най-ниски са, както и в предишните години, загубите в Австрия и Швейцария (1.04%) и Германия (1.2%).

Повече от половината от европейските търговци, участвали в проучването, смятат, че най-много щети им нанасят крадливите им клиенти – 47.7%. Други 30.2% от загубите са причинени от нечестни служители.

В някои страни клиентите причинява повече от 50% от вредите. Сред тях са Австрия (56.5%), Германия (52.6%), Италия (52.7%), Турция (52.2%) и Белгия и Люксембург (50.5%).

Загубите от счетоводни грешки и объркани цени са около 16% от всички, а непочтените доставчици са причинили останалите 6% от щетите.

За периода юни 2010 – юни 2011, обхванат от барометъра, търговците в Европа са хванали почти 3.3 млн. крадци, което е 54% от крадците, хванати по света. Само 4% от тях за служители. За сравнение, в Северна Америка заловените служители са 29%.

Средната стойност на откраднатата стока в Европа е 125.7 долара (93.85 евро). Това навежда на мисълта, че клиентите не крадат дреболии като кутия котешка храна или един хляб. Предпочитат скъпи маркови продукти, които обикновено могат да се препродадат с добра печалба. Все пак средната стойност на кражбата е паднала в сравнение с 2010 г.

Въпреки че крадливите служители нанасят само около 30% от загубите на магазините, средната сума на кражбата от тях е доста впечатляваща - 1381 евро. Това предполага, че търговците ще трябва да се съсредоточат в пресичането на тази практика колкото е възможно по-рано.

Търговците отвръщат на удара

Разбира се, търговците се борят се с всевъзможни средства и влагат немалки суми в различни системи за защита от кражби. Около 80% от европейските търговци, участвали в барометъра, планират редовни ревизии. Петдесет и шест процента от тях правят такива повече от три пъти годишно. Ревизиите са най-сигурният начин, по който могат да бъдат установени липси, причинени от служителите, но въпреки това европейските търговци изостават от световната тенденция. Общо 84% от колегите им в другите проучвани страни имат планове за ревизии. От тях 64% ще ги правят повече от три пъти в годината.

Електронните етикети са използвани в 40% от случаите. Следващи по популярност са специалните кутии и алармите - 12.9%. А 6.5% от стоките са били заключени в отделни витрини. За разлика от останалия свят обаче европейските търговци прилагат защитни средства на сравнително малка част от стоките си.

А ето и някои методи извън споменатите. Над 95% от търговците например са обучили служителите си да бъдат наблюдателни и да предотвратяват кражби. Над деветдесет процента от тях възнамеряват да разширят обучението. Освен това 44% от европейски компании са инвестирали в хардуер и софтуер срещу кражби, като 28% възнамеряват да инвестират още. Освен електронните етикети и камерите за наблюдение магазините наемат и пазачи.

Най-голям разход в сферата на сигурността е да се наеме външна охранителна фирма – 37% от разходите. Следват системите за сигурност – 30%, и собствената охрана - 20.3%. Европейските участници в барометъра са похарчили за предотвратяване на кражбите почти 8.5 млрд. евро общо. За сравнение, общите загуби от кражби са почти 38.9 млрд. евро. Предишната година търговците са инвестирали в охрана с 566 млн. евро по-малко.

Изследването
Изследването "Глобален барометър на кражбите" (Global Retail Theft Barometer) на Центъра за изучаване на търговията в Нотингам е започнало през 2001 г. като проучване за кражбите в магазините в Западна Европа. Изданието му за миналата година обхваща 1187 търговски компании с 251 895 обекта и продажби за 986 млрд. долара. От търговците на дребно 586 са в Европа. Магазините им са 78 689 магазина в 26 страни. Те генерират 40% от продажбите на всички проучени компании. България не е включена. Някои от големите страни в проучването са САЩ, Китай, Индия, Русия, Япония, Германия, Франция, Испания, Италия, Великобритания и Австралия. За пръв път участват и търговци от Южна Корея.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти