Регистрация

Виетнам разследва неверни твърдения за местен популярен рибен сос

Автор: Регал 25 октомври 2016

Рибният сос, който се използва в повечето виетнамски ястия, носи най-малко 320 милиона долара от продажби годишно в страната.

Виетнамските власти започнаха разследване, след като предупреждение за опасни равнища на арсен в рибен сос засегнаха продажбите на широко използваната във Виетнам съставка, съобщи БТА, като цитира местни медии и ДПА.

Публикуването на проучването на виетнамската асоциация за стандарти и потребители (Vinastas - Винастас) миналата седмица бе нечестна пиар кампания, заяви министърът на информацията и комуникациите Чуонг Мин Туан.

Премиерът Нгуен Суан Фук е разпоредил правителствено разследван срещу "Винастас", както и срещу медиите, информирали за опасните равнища арсен.

Според проучването, което предизвика недоволството сред производителите на соса, 67 процента от проучения рибен сос е с опасни равнища арсен.

В петък "Винастас" премахна проучването от уебсайта си, признавайки, че не е успял да направи ясно разграничение между органичния арсен, който не е токсичен, и неорганичния арсен, който е опасен.
Министерството на здравеопазването пусна съобщение, уверяващо потребителите, че всички рибни сосове на пазара са безопасни.

Веднага след обявяването на проучването за кратко секторът бе засегнат, като веригата магазини "Фивимарт" (Fivimart) изтегли първоначално някои местни рибни сосове.

Най-продаваният виетнамски вестник "Тхан ниен" изтри пет материала, свързани с този случай и се извини както на читателите си, така и на производителите на соса.

Рибният сос, който се използва в повечето виетнамски ястия, носи най-малко 320 милиона долара от продажби годишно в страната.

Виетнам консумира средно 200 милиона литра рибен сос годишно.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
Големите вериги имат приходи от 16 млрд. лв., или 1/3 от оборота в търговията на дребно Изследването на ИПИ показва огромни скокове в бизнеса през 2022 г., когато и инфлацията растеше. Във веригите работят над 53 хил. души