Регистрация

Екоорганизации отбелязват Световния ден за свят без найлонови торбички

Автор: Регал 03 юли 2015 , 2 коментара
По този повод сдруженията организират различни прояви в парка "Заимов" и във Варна

Фотограф: Надежда Чипева

В България мерките за намаляване на употребата на еднократни полиетиленови пазарски торбички нямат успех, твърдят от екологичните организации "За земята", "Грийнпийс България", "Млади за земята" и инициативата СИПИ.еу. Затова сдруженията организират поредица от прояви в парка "Заимов" в София и в Морската градина на Варна, чиято цел е да се обясни на гражданите колко важно е да се спре употребата на пластмасови торбички и всякакви пластмасови изделия за еднократна употреба.

Ежегодно по света се използват до един трилион полиетиленови торбички, което прави по милион на всяка минута. Средностатистическият полезен живот на една полиетиленова торбичка трае 12 минути, след които тя се превръща в ненужен отпадък, напомнят екоорганизаците.

В ЕС годишно се употребяват 800 хил. тона полиетиленови торбички за еднократна употреба, или 191 броя на глава от населението, но от тях се рециклират едва 6%. Останалото количество приключва в най-добрия случай на сметищата, където често създава проблеми като запушва колекторните тръби за инфилтрат (вредните отпадни води от отпадъците), или замърсява околната среда не само в градовете, но и на отдалечени места в природата.

Организациите изтъкват и всеизвестният факт, че лекотата на полиетиленовите торбички позволява разпространението им надалеч - огромно количество отиват в световните морета и океани, където причиняват смъртта на над 100 хил. морски животни годишно. Всяка година умират над милион морски птици, заради погълната пластмаса, която бъркат с храна.

Еколозите припомнят също, че полиетиленовите торбички се произвеждат от невъзобновяеми и ограничени суровини – петрол и природен газ, като 40 % от използвания петрол в световен мащаб отива за производство на пластмаса.

Всички тези данни показват реален проблем, който всеки от нас може да предотврати, като спре използването на пластмаса за еднократна употреба и използва платнени торби, вместо найлонови, призовават от четирите организации.

Решение все пак се търси на европейско ниво. През април тази година ЕП прие нови правила, с които задължи всяка държава от ЕС, включително България, да намери начин през идните три години да свали драстично потреблението на найлоновите торбички - до максимум 90 бройки на човек годишно. Полиетиленовите торбички, по-тънки от 50 микрона, обаче все още масово се използват в магазините в ЕС, като за разлика от по-плътните рядко се употребяват многократно.

Битката с полиетиленовите торбички в България започна през есента на 2011 г., когато екоминистерството за пръв път въведе екотакса за пликовете тип "потник" с цел да ограничи използването им. Според Наредбата за определяне на продуктовите такси за масово разпространени отпадъци, от 2014 г. за торбички, по-тънки от 25 микрона, тарифата е 55 стотинки на плик.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
Големите вериги имат приходи от 16 млрд. лв., или 1/3 от оборота в търговията на дребно Изследването на ИПИ показва огромни скокове в бизнеса през 2022 г., когато и инфлацията растеше. Във веригите работят над 53 хил. души